Jeszcze 10 lat ze starymi dowodami
Osoby, których dowody osobiste tracą ważność przed 1 lipca nie mogą czekać z wymianą do momentu wprowadzenia nowych dokumentów tożsamości z chipem.
2011-01-18, 06:44
W takiej sytuacji jest kilkaset tysięcy Polaków - informuje "Dziennik Polski". To oni, jako pierwsi 10  lat temu otrzymali dokumenty tożsamości w kształcie plastikowej karty,  która zastąpiła papierową książeczkę rodem z PRL. Tym razem najnowsze  dowody osobiste otrzymają jako ostatni, dopiero za następne 10 lat. 
 A wszystko dlatego, że wprowadzenie nowych dokumentów tożsamości z  chipem opóźniło się o pół roku. Pierwotny projekt ustawy wprowadzającej  nowe dowody zakładał, że będą one wydawane już od 1 stycznia tego roku. Z  powodu opóźnień w pracach nad ustawą, a także w przygotowaniach do  produkcji nowych dokumentów, zdecydowano się przesunąć termin ich  wydawania o 6 miesięcy - na 1 lipca 2011 r. 
 
To oznacza jednak, że wszyscy, którzy muszą wymienić swój dokument już  teraz, otrzymają jeszcze plastikowe karty bez chipa. Te karty będą ważne  przez 10 lat i dopiero wtedy będzie można je wymienić na nowy dowód już  z chipem.
sm