Reparacje wojenne. Prezes IPN: są potrzebne do pełnego pojednania z Niemcami
Prezes IPN Karol Nawrocki mówił w TVP1, że reparacje wojenne są wielką szansą dla rządu niemieckiego do zamknięcia sprawy odpowiedzialności materialnej za drugą wojnę światową. W jego opinii są też potrzebne, aby doszło do pełnego pojednania z Niemcami.
2022-08-01, 10:40
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnił w rozmowie z TVP1, że aby doszło do pełnego pojednania z Niemcami, potrzebne są "reparacje i zadośćuczynienie za krzywdy". Nawrocki przypomniał, że w obszarze biznesowym działa wiele firm, które są zbudowane na "potencjale okrucieństwa, barbarzyństwa, wojny, przymusowej pracy 2,5 mln Polaków, krzywdy w obozach koncentracyjnych".
"Jest tam ekonomiczny czy finansowy zysk, który mógłby raz na zawsze zakończyć dyskusje o reparacjach - nie w przestrzeni świadomości, wspomnień, ale w przestrzeni odpowiedzialności Niemiec za drugą wojnę światową" - powiedział Nawrocki.
Dodał, że IPN przygotowuje o tym wystawę i będzie ona możliwa do obejrzenia we wrześniu. Jak podkreślił, jest zdziwiony, że na poziomie politycznym kolejne rządy niemieckie nie chcą tej sprawy załatwić, a byłby to akt "materialnej, twardej sprawiedliwości".
Reparacje wojenne. Straty
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział, że "same straty materialne, które poniosła Warszawa w trakcie II wojny światowej, szacowane są na ponad 380 mld zł; zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało ponad 20 tys. nieruchomości o łącznej kubaturze 92 mln metrów sześciennych".
REKLAMA
W poprzedniej kadencji Sejmu - od września 2017 r. - funkcjonował Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Zespół, którym kierował Mularczyk, przygotowywał raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej i wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec.
W połowie lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli dobrze pójdzie, pierwsza część raportu o polskich stratach podczas II wojny światowej zostanie ogłoszona 1 września, a dalsze dwie części raportu - w ciągu kolejnych miesięcy.
Czytaj także:
- 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Uroczystości z udziałem władz państwowych [PROGRAM OBCHODÓW]
- Prof. Marek Kornat: zrzeczenie się reparacji niemieckich przez Bieruta jest niewiążące
- Reparacje wojenne. Lichocka: ta sprawa powinna być konsekwentnie stawiana przez wszystkie siły polityczne
Zobacz: Kazimierz Michał Ujazdowski senator Koalicji Polskiej w Polskim Radiu 24
ASP
REKLAMA