Posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. poprawkami Senatu do ustawy o dodatku węglowym
W piątek posłowie odniosą się do poprawek izby wyższej do ustawy o dodatku węglowym. Senat rozszerzył zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania 3 tysięcy złotych na zakup węgla.
2022-08-05, 04:00
Zgodnie z przegłosowaną przez Senat ustawą, dodatek będą mogły otrzymać wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania. Przeciw byli senatorowie PiS dlatego, że rząd pracuje nad odrębną ustawą regulującą tę kwestię.
Nowelizacja Kodeksu karnego
Posłowie będą głosować dziś także w sprawie ustawy zaostrzającej kary za najcięższe przestępstwa, która została przez Senat odrzucona w całości. Podnosi ona górną granicę kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat. Jednocześnie likwiduje karę 25 lat więzienia.
Wprowadza również dożywotnie pozbawienie wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Wydłuża też z 30 do 40 lat okres przedawnienia zbrodni zabójstwa. Wprowadza też nowe typy przestępstw: przyjęcie zlecenia zabójstwa i przygotowanie do zabójstwa. Zaostrza również kary za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię.
Posłuchaj
Głosowanie ws. CPK
Posłowie prawdopodobnie będą też głosować nad sprzeciwem Senatu wobec ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, która zakłada m.in. przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" w spółkę akcyjną, gdzie Skarb Państwa będzie jedynym akcjonariuszem.
Odrzucona w czwartek przez senatorów ustawa przewiduje konsolidację Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) przez wniesienie akcji, należących do Skarbu Państwa do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Wcześniej - w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy - nastąpi przekształcenie PPL w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Ostatnim etapem będzie objęcie akcji nowopowstałej spółki Polskie Porty Lotnicze przez CPK.
Głosowania w Sejmie rozpoczną się o 12.00. Posłowie mogą odrzucić uchwały Senatu bezwzględną większością głosów.
ms