"Podjęliśmy działania ws. uzyskania pełnej podmiotowości". Waszczykowski o pozycji Polski w UE
Świat Zachodu nie chce słuchać polskich władz? - Za tym stoi trochę geopolityka, a bardziej za tym stoją plany hegemonistyczne głównych państw w Europie, szczególnie Niemiec - mówił na antenie Polskiego Radia 24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski.
2022-08-12, 17:20
Według gościa Polskiego Radia 24 "Niemcy od dawna przyjęły taką koncepcję, że mogą dominować w Europie na podstawie dostępu do tanich surowców rosyjskich". - Szczególnie energetycznych, w tym gazu - tłumaczył Witold Waszczykowski.
- Niemcy chciały być hubem rosyjskiego gazu na Europę i to miał być instrument dominacji ekonomicznej, który mógł wyeliminować nasz węgiel, a nawet energetykę jądrową - zaznaczył europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
"Przejrzeliśmy te plany"
Jak podkreślił, "my przejrzeliśmy te plany". - Przypomnę, że już w styczniu 2006 roku śp. Lech Kaczyński ostrzegał, że Unia Europejska staje się republiką oligarchistyczną. W związku z tym przyjęliśmy zdecydowaną ocenę niekorzystnego kierunku rozwoju Unii - powiedział gość audycji.
- Podjęliśmy działania zmierzające do uzyskania pełnej podmiotowej pozycji dla Polski, co oczywiście się nie podoba, ponieważ w Brukseli chciano, aby Europa byłą kierowana przez Paryż, Berlin i eurokrację brukselską - wskazał były minister spraw zagranicznych.
REKLAMA
14. rocznica przemówienia Lecha Kaczyńskiego
Mija 14 rocznica przemówienia prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego w stolicy Gruzji - Tbilisi. 12 sierpnia 2008 roku od 5 dni armia gruzińska odpierała ataki rosyjskiego najeźdźcy. Od początku wojny o Osetię Południową Lech Kaczyński apelował do krajów Unii o wsparcie.
12 sierpnia 2008 roku prezydent Lech Kaczyński wziął udział w wiecu poparcia dla zaatakowanego kraju wraz z prezydentami Litwy, Estonii, Ukrainy i premierem Łotwy. Z inicjatywy polskiego przywódcy przyjechali oni na spotkanie z gruzińskim prezydentem Micheilem Saakaszwilim.
Przemawiając do około 200 tysięcy Gruzinów zgromadzonych przed budynkiem parlamentu, Lech Kaczyński podkreślił, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest solidarne przeciwstawienie się rosyjskim dążeniom imperialnym. Zapewnił obywateli Gruzji, że nie zostali sami w walce z Rosją.
Posłuchaj
- 14. rocznica przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Ignaczak-Bandych: traktujmy te słowa jako przestrogę
- "Putin wyeksportował do Europy więcej korupcji niż ropy i gazu". Gruziński ekspert: Lech Kaczyński słusznie ostrzegał
* * *
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Witold Waszczykowski (były minister spraw zagranicznych, europoseł PiS)
REKLAMA
Data emisji: 12.08.2022
Godzina emisji: 17.35
PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/nt
REKLAMA