"Pomagacie na każdym polu". Minister cyfryzacji Ukrainy podziękował Polsce
- Polska pomaga rządowi ukraińskiemu w umieszczeniu i przechowywaniu kopii zapasowych zasobów informacyjnych i rejestrów publicznych - powiedział w rozmowie z CyberDefence24.pl wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow. - Jesteśmy wdzięczni Rządowi RP, reprezentowanemu przez Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu ds. cyberbezpieczeństwa, który osobiście pomógł nam w budowie infrastruktury dla systemów - podkreślił.
2022-08-17, 18:55
Wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow w rozmowie z CyberDefence24.pl m.in. na temat trwającej tam także wojny w cyberprzestrzeni podkreślił wagę polskiej pomocy dla walczącej Ukrainy. Chodzi nie tylko o pomoc wojskową, czy humanitarną, ale także cyfrową, m.in. w przechowywaniu kopii zapasowych rejestrów publicznych.
Polskie wsparcie także na froncie cyfrowym
- Czujemy niesamowite wsparcie Polaków na wszystkich frontach - dyplomatycznym, wojskowym, humanitarnym, gospodarczym, a nawet cyfrowym. Polska przyjęła ponad 3 mln ukraińskich uchodźców. To największa liczba w Europie. A Polska jako jeden z pierwszych krajów w UE zaczęła akceptować cyfrowe dokumenty w aplikacji Diia na przejściu granicznym. Polska szybko opracowała osobny dokument cyfrowy dla uchodźców z Ukrainy w aplikacji mobilnej mObywatel - podkreślił Fedorow.
- Jesteśmy wdzięczni Rządowi RP, reprezentowanemu przez Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu ds. cyberbezpieczeństwa, który osobiście pomógł nam w budowie infrastruktury dla systemów. Polska pomaga rządowi ukraińskiemu w umieszczeniu i przechowywaniu kopii zapasowych zasobów informacyjnych i rejestrów publicznych - powiedział. Zaznaczył, że dodatkowo Polska pomogła Ukrainie także technicznie w pomocy humanitarnej. - A co najważniejsze: pomogła w przekroczeniu granicy dla sprzętu - podkreślił.
Pomoc Unii Europejskiej i USA
Fedorow odniósł się również do pomocy, jaką Ukraina otrzymała od Unii Europejskiej. - Bardzo ważna dla nas była pomoc, jaką otrzymaliśmy od unijnych ministrów ds. cyfryzacji, właściwie przy aktywnej koordynacji ze strony polskiej. Dzięki tej inicjatywie otrzymaliśmy 5 tys. Starlinków, które są dla nas nową infrastrukturą krytyczną i pomagają nam zachować jak największą odporność. Również ministrowie cyfryzacji UE dostarczyli sprzęt technologiczny - powiedział.
REKLAMA
Na pytanie o to, od kogo Ukraińcy uczyli się cyberobrony odpowiedział, że "Ukraina ma swoje unikalne doświadczenie". - Od 2014 r. nasz system cyberbezpieczeństwa aktywnie działa, chroniąc granice cyfrowe przed rosyjskimi cyberatakami - wskazał.
Odnośnie zacieśniani relacji z USA podkreslił, że "z pewnością Stany Zjednoczone są dla Ukrainy kluczowym partnerem na wiele sposobów: militarnym, humanitarnym, ekonomicznym; a także w zakresie cyberbezpieczeństwa". - Zacieśnianie naszych relacji wydaje się niezbędnym procesem w obliczu globalnego zagrożenia ze strony Rosji - podkreślił.
Inwestycje wymuszone sąsiedztwem
Fedorow w rozmowie z portalem zaznaczył, że wojna z Rosja trwa od 2014 roku i "cały czas toczyła się także w cyberprzestrzeni i znacznie się nasiliła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy". - Mieszkając obok takiego "sąsiada", stale umacnialiśmy swoją pozycję w cyberbezpieczeństwie, inwestowaliśmy w zabezpieczenie infrastruktury krytycznej Ukrainy, współpracowaliśmy z międzynarodowymi partnerami i angażowaliśmy najlepszych specjalistów - powiedział.
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
REKLAMA
Dodał, że Ukrainie udało się zbudować skuteczny system cyberobrony kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę infrastruktury krytycznej. - W ostatnich latach rozpoczęliśmy dwie duże reformy: reformę systemu rejestrów państwowych z przejściem na nowoczesne rozwiązania oraz reformę sektora cyber. Dlatego od 24 lutego nasza infrastruktura cyfrowa była już rozwinięta i nowoczesna - pomogła nam przetrwać najtrudniejsze pierwsze dni inwazji na pełną skalę - powiedział.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Zainteresowanie przebiegiem wojny. Prof. Reginia-Zacharski: nastąpiło zmęczenie informacjami z Ukrainy
- Kolejne wybuchy na Krymie. Gen. Polko: Ukraińcy pokazali światu, że półwysep należy do nich
- KE zatwierdza 31 mln euro dla Polski. Część środków ma być przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy
mbl
REKLAMA