Jaki jest stopień wypełnienia rezerwowych magazynów gazu w Europie? Znamy dane banku UBS
- W sierpniu stany magazynowe gazu wróciły do dziesięcioletniej średniej, a w październiku poziom wypełnienia magazynów w Europie będzie bliski 90 proc. - poinformował szwajcarski bank UBS. Importu skroplonego gazu LNG z Bliskiego Wschodu i USA, uratował europejskie gospodarki. Tylko w lipcu 2022 roku zwiększył się o 110 procent.
2022-08-19, 09:45
"Zapasy wróciły do średniej, pomimo niższych wolumenów z Rosji. Wykorzystanie europejskich magazynów gazu osiągnęło 10-letnią średnią na początku sierpnia, a 13 sierpnia zapełnienie magazynów wynosiło 74 proc." - twierdzi UBS. Wynik ten wpisuje się w dziesięcioletnią średnią, a także przekracza poziom z 2021 r., który wyniósł 61 proc.
UBS przypomniał, że przepływy gazu przez Nord Stream 1 spadły do 20 proc. przepustowości rurociągu. W pierwszej połowie sierpnia eksport Gazpromu do Europy wyniósł ok. 2,6 mld m3, co oznacza spadek o 64 proc., licząc rok do roku i jest zbliżony do średniej dziennej z lipca.
Po konserwacji Nord Stream 1, 21 lipca przepływy zostały wznowione na poziomie 40 proc. przepustowości. Jednak już 27 lipca dostawy gazu spadły znowu do poziomu 20 proc., gdy jedna z dwóch pozostałych w eksploatacji sprężarek gazu, została wyłączona do konserwacji.
Ile gazu zabraknie?
"Jeśli przepływy utrzymają się na poziomie 20 proc. do końca zimy, to według naszych obliczeń do końca marca 2023 roku zabraknie ok. 8 mld m3 gazu w dostawach do Europy w stosunku do naszego bazowego scenariusza" - przestrzegają eksperci UBS.
W lipcu zapotrzebowanie na gaz w UE wyniosło ok. 19 mld m3, co oznacza lekkie sezonowe odbicie, licząc miesiąc do miesiąca. Zapotrzebowanie na gaz w krajach UE było niższe o ok. 10 proc., licząc rok do roku, a w stosunku do średniej z lat 2017-2021, było niższe o ok. 15 proc.
REKLAMA
Jest to "zgodne z celem wyznaczonym przez unijny plan redukcji zapotrzebowania na gaz". Analitycy zastrzegli jednak, że jest to łatwiejsze do osiągnięcia w lecie.
Susza zwiększa potrzeby na gaz?
Według analityków USB, chociaż zapotrzebowanie na gaz w przemyśle spada z powodu wysokich cen, to jednocześnie konieczność zasilania klimatyzacji powodują jego większe wykorzystanie. Po prostu z powodu suszy spada moc generowana przez elektrownie wodne i jądrowe oraz ta z farm wiatrowych.
Analitycy UBS odnieśli się także do stopnia uzależnienia krajów CEE-4 (Polska, Węgry, Rumunia i Czechy) i Grecji od rosyjskiego gazu. W przypadku Rumunii, Polski i Grecji rosyjski gaz odpowiada za jedynie 7-9 proc. potrzeb tych krajów.
Polska najbardziej bezpieczna?
"Polska nie otrzymuje już rosyjskiego gazu (bezpośrednio) od końca kwietnia 2022 r. Dla porównania na Węgrzech rosyjski gaz odpowiada za 27 proc. krajowego zużycia energii, a w Czechach za 18 proc. Wśród analizowanych krajów tylko Polska i Grecja posiadają pływające terminale LNG: Polska i Grecja (Świnoujście i Revithoussa), które "już odbierają LNG z USA i Kataru"- przypominają eksperci USB.
UBS podkreślił, że Polska jest "najbardziej zaawansowana pod względem napełniania swoich magazynów gazowych". "W zasadzie wszystkie magazyny gazu są pełne" - dodali, podkreślając, że stopień ich zapełnienia wystarcza jednak tylko na mniej więcej dwa miesiące konsumpcji.
REKLAMA
PR24/PAP/bankier.pl/sw
REKLAMA