Dwóch urzędników z niemieckiego ministerstwa gospodarki podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Dwóch wysokich rangą urzędników niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Środowiska jest podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Rosji - poinformowała gazeta "Die Welt". Ich kontakty z Moskwą bada teraz Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, czyli cywilny kontrwywiad Niemiec.

2022-08-31, 21:30

Dwóch urzędników z niemieckiego ministerstwa gospodarki podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji
Zdaniem dziennika "Berliner Zeitung" z kolei powodem rozłamu w Lewicy są pretensje "postkomunistycznego betonu", który od lat zarzuca młodszym politykom, że skupiają się zbytnio na "kwestiach obyczajowych". Foto: shutterstock.com/darko m

Sprawa została zgłoszona służbom przez pracowników ministerstwa, których zaniepokoiły prorosyjskie poglądy podejrzanych. Mieli oni wyrażać się krytycznie na temat nowej niemieckiej polityki energetycznej oraz zablokowania gazociągu Nord Stream 2, ale do tej pory nie znaleziono twardych dowodów na ich szpiegowską działalność. Jedna z tych osób studiowała w Rosji.

Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Środowiska Niemiec nie komentuje szczegółów sprawy i podkreśla, że współpracuje blisko ze służbami. Dodaje również, że stara się odwrócić poprzednią korzystną dla Rosji polityką energetyczną i zmniejszać zależność od dostaw surowców z tego państwa.

Ograniczenie wjazdu Rosjan

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że jest zgoda państw członkowskich Unii Europejskiej na zawieszenie porozumienia wizowego z Rosją. Temat wiz wydawanych obywatelom Rosji omawiano podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Pradze.

Porozumienie z Rosją zostało zawarte w 2007 roku i wprowadziło ułatwienia w otrzymywaniu wiz przez obywateli Federacji Rosyjskiej. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym zawieszono je w części dotyczącej urzędników państwowych i biznesmenów. Teraz ograniczenia będą dotyczyć także wiz turystycznych. Według szefa unijnej dyplomacji całkowite zawieszenie porozumienia doprowadzi do znacznego spadku liczby wiz wydawanych obywatelom Rosji. Będą one droższe, a proces starania się o wizę wydłuży się i stanie się bardziej złożony.

REKLAMA

Josep Borrell zauważył, że sytuacja w krajach Unii graniczących z Rosją stała się wyzwaniem. Dodał, że państwa te, zgodnie z postanowieniami porozumienia z Schengen, mogą wprowadzać wobec Rosjan dalsze ograniczenia w ruchu granicznym.

Zobacz też: Michał Gramatyka w Programie 3 Polskiego Radia

Czytaj także:

łk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej