Premier Ukrainy spotkał się z Olafem Scholzem. Rozmowy trwały prawie godzinę
W niedzielę w Berlinie odbyło się spotkanie kanclerza Niemiec Olafa Scholza z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Tematem trwającej prawie godzinę rozmowy były finanse, broń, odbudowa Ukrainy po wojnie, sankcje, kryzys energetyczny oraz sezon grzewczy.
2022-09-04, 23:18
- Otrzymaliśmy od Unii Europejskiej 2,4 miliarda euro i oczekujemy kolejnych 8 miliardów w ramach pomocy makrofinansowej. W tej sprawie aktywnie pomagają również Niemcy"- podkreślił ukraiński premier.
- Osobnym ważnym blokiem jest kwestia nowych transferów broni. Mamy wspólne przekonanie o konieczności zwiększenia dostaw broni dużego kalibru - powiedział Denys Szmyhal i dodał, że rozmawiano między innymi o dostawach na Ukrainę czołgów Leopard.
Apel premiera Ukrainy
Zaapelował również o całkowite embargo na rosyjskie surowce energetyczne, nie tylko ropę i gaz, ale również na gaz. Zaoferował zwiększenie mocy ukraińskich elektrowni i w większym stopniu przekierowanie ich produkcji do Europy.
Denys Szmyhal zaznaczył, że europejska aktywność Ukrainy dowodzi, że przestał być ona punktem pomiędzy Europą a Rosją, a stała się częścią europejskiej rodziny.
REKLAMA
Niemcy deklarują wsparcie Ukrainy
Z kolei Steffen Hebestreit, rzecznik niemieckiego rządu, przekazał, że "kanclerz wyraził szacunek dla odwagi, męstwa i wytrwałości wykazywanej przez Ukrainę i jej obywateli w czasie walki obronnej z Rosją, trwającej od ponad sześciu miesięcy". Olaf Scholz zapewnił też swojego gościa o nieustającym wsparciu dla Ukrainy: militarnym, politycznym, finansowym i humanitarnym.
- Mimo toczącej się wojny, konieczne jest zaplanowanie odbudowy Ukrainy i przygotowanie się do tego zadania w dłuższej perspektywie - podkreślił Olaf Scholz, informując, że Niemcy, przewodnicząc w tym roku grupie krajów G7, wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, zorganizują 25 października w Berlinie konferencję ekspercką. Konferencja będzie poświęcona Ukrainie, w szczególności kierunkom i sposobom jej odbudowy.
- W związku z decyzją Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie w czerwcu statusu kandydata do członkostwa w UE, kanclerz federalny zachęcał premiera Ukrainy do kursu reform i podkreślał, że w celu przyciągnięcia inwestycji na odbudowę ważne pozostają reformy w zakresie praworządności i wymiaru sprawiedliwości - dodał rzecznik.
- Niemcy biją się w pierś. Scholz: Rosja nie jest już wiarygodnym dostawcą energii
- Rosjanie bawią się w Europie, ale Scholz zdania nie zmienia. Nie chce wstrzymania wiz
- Prof. Bogdan Musiał o polityce Niemiec. "W ich przekonaniu Rosja jest zapleczem surowcowym"
- Historyczny pakiet pomocy. Dr Kwiatkowski: Ukraina całkowicie przechodzi na zachodni sprzęt
nj
REKLAMA