Zamach na WTC. Wiceszef MSZ: to jedyny przypadek, gdy zastosowano art. 5 NATO

2022-09-11, 13:05

Zamach na WTC. Wiceszef MSZ: to jedyny przypadek, gdy zastosowano art. 5 NATO
Wiceszef MSZ: ataki z 11 września to tragedia, której nie możemy zapomnieć. Foto: US NAVY/Preston Keres/Science Photo Library/East News; Twitter.com/twitter.com/marcin_przydacz

- Ataki z 11 września to tragedia, której nie możemy zapomnieć. Pozostają najbardziej śmiertelnym atakiem terrorystycznym w historii i jedynym przypadkiem, w którym art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego został zastosowany - przypomniał wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

"Ataki z 11 września to tragedia, której nie możemy zapomnieć. Pozostają najbardziej śmiertelnym atakiem terrorystycznym w historii i jedynym przypadkiem, w którym artykuł piąty został zastosowany. Poświęćmy wszystkim chwilę, aby pomyśleć o ofiarach i bohaterach lotu 93. Niech spoczywają w pokoju" - napisał na Twitterze Marcin Przydacz.

Artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego mówi o tym, że każdy atak na któregoś z członków NATO powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same.

Rocznica zamachów na World Trade Center

21 lat temu członkowie Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia. Czwarta maszyna miała prawdopodobnie trafić w Biały Dom, jednak dzięki akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami, rozbiła się w Pensylwanii.

Runęły dwie wieże WTC, zburzone zostało jedno skrzydło Pentagonu. Zginęło niemal trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków, a tysiące ludzi zostało rannych. Podczas akcji ratunkowej śmierć poniosło kilkuset strażaków i policjantów. Był to najbardziej tragiczny w skutkach zamach terrorystyczny w historii.

Czytaj także:

Ameryka wspomni zmarłych 11 września 2001 r.

Główne obchody 21. rocznicy zamachów odbędą się w Nowym Jorku, Waszyngtonie oraz w Pensylwanii. Nowojorskie obchody 21. rocznicy zamachów z 11 września odbędą się w parku pamięci zlokalizowanym w miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center. Pośród drzew znajdują się tam dwa kwadratowe baseny, po których ścianach spływa woda. Na otaczających je tablicach wyryto nazwiska prawie trzech tysięcy osób, które zginęły w zamachach.

O godz. 8.46 czasu lokalnego, godzinie, o której pierwszy z porwanych samolotów uderzył w północną wieżę, odezwą się dzwony, a zgromadzeni uczczą pamięć poległych minutą ciszy. Następnie tradycyjnie zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar. W nowojorskich uroczystościach weźmie udział wiceprezydent Kamala Harris.

Z kolei prezydent Joe Biden uda się do Pentagonu, gdzie wygłosi przemówienie do Amerykanów. W Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się czwarty z porwanych samolotów, United Airlines Lot 93, będzie pierwsza dama USA Jill Biden. W tysiącach amerykańskich miast i miasteczek odbędą się koncerty, msze oraz spotkania przy pomnikach poświęconych ofiarom zamachów.

ng

Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: