Dziś zbierze się Sejm. Przedstawiamy plan posiedzenia
Dziś o godzinie 10.00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy wydłużającym kadencję jednostek samorządu terytorialnego oraz projektem ws. zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych.
2022-09-28, 05:45
Zgodnie z projektem, premier będzie musiał ogłosić termin wyborów samorządowych między 30 grudnia 2023 a 30 stycznia 2024 r. Autorem zmian jest grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, wydłużając kadencję samorządów będzie można uniknąć nałożenia się wyborów parlamentarnych i samorządowych jesienią przyszłego roku.
Rządowy projekt ws. zamrożenia cen prądu
Odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach, służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Przewiduje on, że w przyszłym roku ceny energii będą na poziomie z 2022 roku do limitu zużycia 2 tys. kilowatogodzin rocznie. To rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. Jeszcze wyższy limit, do 2,6 tys. kilowatogodzin, obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie do 3 tys. kilowatogodzin rocznie.
Posłuchaj
Dodatkowo dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.
REKLAMA
Rada Ministrów szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 miliardów złotych. Te rozwiązania, według autorów projektu, mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.
- Rząd myśli o podatku od nadmiarowych zysków dużych firm. PiS: cel jest jeden, Polacy powinni płacić mniej za energię
- Znoszenie barier administracyjnych i prawnych. Projekt ustawy "przywraca wolność przedsiębiorcom"
Wsparcie przedsiębiorców
Izba będzie też kontynuować prace nad pilnym rządowym projektem ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.
Przepisy dają Radzie Ministrów możliwość przyjęcia programów, mających na celu udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcom, których działalność jest zagrożona w związku z dynamicznym wzrostem kosztów energii. Pakiet pomocowy obejmie kilkaset firm.
REKLAMA
O wsparcie będą mogły ubiegać się zakłady energochłonne, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej i gazu wynoszą co najmniej 3 proc. wartości produkcji. Warunkiem wypłacenia wsparcia będzie wzrost cen energii dla firmy o minimum 100 proc. Na wsparcie rząd przeznaczy ponad 17 miliardów złotych do roku 2024.
Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w Programie 3 Polskiego Radia
jp
REKLAMA