Na rynkach ropy kończy się tydzień niestabilnego handlu. Niepewność związana jest z podażą surowca
Na rynkach ropy kończy się tydzień z mocno niestabilnym handlem, a rynkom niezmiennie ciążą obawy o globalne spowolnienie gospodarcze, które może ograniczyć popyt na paliwa na świecie.
2022-10-21, 09:00
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 84,88 USD, wyżej o 0,44 proc. Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 92,76 USD za baryłkę, wyżej o 0,41 proc.
Na rynkach paliw nie znikają obawy o globalne spowolnienie, które negatywnie zaważy na popycie na ropę i jej produkty. Mocny kurs dolara USA nie sprzyja większym zakupom surowców wycenianych w tej walucie. Z kolei zmienne nastroje inwestorów wobec ryzykownych aktywów raz podbijają ich ceny, a innym razem wywołują większą wyprzedaż.
Niepewność na rynku ropy
Cena ropy spadła o 1/3 od początku czerwca z powodu niepokojów szczególnie o agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez banki centralne w celu opanowania inflacji.
Rynek ropy czeka w nadchodzących miesiącach okres niepewności związanej z podażą surowca, bo kraje sojuszu OPEC+ zmniejszają dostawy ropy od listopada o 2 mln baryłek dziennie, a Unia Europejska wprowadzi w grudniu sankcje wobec dostaw ropy z Rosji.
Niepewne pozostają też perspektywy popytu na ropę w Chinach, ponieważ prezydent tego kraju Xi Jinping zasygnalizował kilka dni temu, że władze nadal będą trzymać się swojej polityki "Zero Covid", chociaż na rynkach pojawiły się informacje, że chińscy urzędnicy debatują m.in. nad skróceniem czasu trwania kwarantanny dla podróżnych przybywających do tego kraju.
Zakupy ropy przez chińskie rafinerie pozostawały słabe podczas ostatniego cyklu handlowego, mimo że dostały one kontyngenty na większy import ropy. To może sygnalizować, że oczekiwany na chińskim rynku wzrost popytu na ropę może nie nastąpić w tym roku.
Traderzy podają, że nawet okres, gdy notowano niższe ceny ropy na rynkach, nie wystarczył, aby zachęcić chińskie rafinerie do dodatkowych zakupów tego surowca.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib,kor
REKLAMA
REKLAMA