Wicepremier Gliński złożył gratulacje finalistom konkursu im. Henryka Wieniawskiego. "To ważne dla Polski"
- To jest bardzo ważne dla Polski, ale też dla kultury na całym świecie, że tego typu wydarzenia są tak szeroko przyjmowane - mówił w Poznaniu do finalistów konkursu im. H. Wieniawskiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wicepremier podziękował również mediom za profesjonalne relacjonowanie wydarzenia. Jak ocenił, umożliwiło to szerokiej publiczności kontakt z konkursem.
2022-10-21, 16:12
Konkurs im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów skrzypcowych na świecie; jest też jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat. Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel.
W nocy z czwartku na piątek organizatorzy 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego ogłosili, że tegoroczną rywalizację skrzypków wygrała Hina Maeda z Japonii. Drugą nagrodą została uhonorowana Meruert Karmenova z Kazachstanu. Trzecia nagroda trafiła do reprezentanta Chin Qingzhu Weng. Trojgu pozostałym finalistom przyznano równorzędne wyróżnienia.
Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
W piątkowe popołudnie w auli Uniwersytetu im. Adma Mickiewicza w Poznaniu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński spotkał się z finalistami tegorocznej edycji konkursu. Szef resortu kultury pogratulował laureatom i wręczył pamiątkowe prezenty.
- Przede wszystkim wielkie gratulacje dla uczestników konkursu i dla zwycięzców. To jest bardzo ważne dla Polski, ale to jest ważne chyba też dla kultury na całym świecie, że tego typu wydarzenia są tak szeroko przyjmowane, i że publiczność zwiększa się z konkursu na konkurs, i ten konkurs jest tak popularny na całym świecie - powiedział Piotr Gliński.
REKLAMA
Wicepremier podziękował również za pracę międzynarodowemu jury konkursu. - Także wielkie podziękowania oczywiście dla organizatorów, tych osób i instytucji, dzięki którym ten nasz konkurs im. Wieniawskiego się rozwija i stanowi mocną instytucję. Instytucja to jest coś co niesie wartości i jest szczególnie cenne dla kultury - mówił szef MKiDN.
"Profesjonalna relacja wydarzenia"
Wicepremier podziękował również mediom za profesjonalne relacjonowanie wydarzenia. Jak ocenił, umożliwiło to szerokiej publiczności kontakt z konkursem. Zaznaczył, że laureaci tegorocznego konkursu dadzą w sumie 60 koncertów w Polsce i na świecie.
Piotr Gliński porównał konkurs chopinowski i konkurs im. H. Wieniawskiego. - To są wydarzenia skali światowej. Jesteśmy z nich bardzo dumni i bardzo dziękuję jeszcze raz wszystkim - powiedział.
16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu miał być przeprowadzony w październiku 2021 r.; zmianę terminu wymusiła pandemia i przeniesienie na 2021 r. konkursu chopinowskiego.
Tegoroczny konkurs był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń.
REKLAMA
Do preselekcji zgłosiło się ponad 220 skrzypków z 30 krajów. Jury wyłoniło 41 najlepszych instrumentalistów, którzy zostali zaproszeni do udziału w pierwszym etapie rywalizacji. Ostatecznie w Poznaniu od 8 października zaprezentowało się 31 młodych wykonawców.
Czytaj także"
- Minister kultury interweniuje ws. Domu Literatury w Warszawie. "Nie możemy oddać go barbarzyńcom"
- Miliony złotych dla małych księgarni. Piotr Gliński: chcemy podnosić jakość kultury
Posłuchaj
Decyzją jury do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowanych zostało sześcioro uczestników: Hana Chang (Japonia/Singapur/Stany Zjednoczone), Jane Hyeonjin Cho (Korea Południowa), Meruert Karmenowa (Kazachstan), Hina Maeda (Japonia), Qingzhu Weng (Chiny), oraz Dayoon You (Korea Południowa).
Przesłuchania finałowe, podczas których uczestnikom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza, trwały od wtorku.
REKLAMA
Gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się w piątek w Poznaniu. Na 23 października w Warszawie zaplanowano II Koncert Laureatów. Pula nagród regulaminowych w konkursie wynosi 115 tys. euro. Dla zdobywcy I nagrody przeznaczono 50 tys. euro.
Jak poinformowali w środę organizatorzy konkursu laureaci tegorocznego konkursu zagrają 30 koncertów w Polsce i 30 za granicą. Zwycięzca wystąpi z orkiestrami w Europie, w krajach Azji, obu Ameryk i Afryki.
Posłuchaj
PAP/IAR/es
REKLAMA
REKLAMA