Odszkodowania za straty wojenne. MSZ ujawnia szczegóły noty dyplomatycznej do Niemiec

2022-10-28, 10:07

Odszkodowania za straty wojenne. MSZ ujawnia szczegóły noty dyplomatycznej do Niemiec
MSZ ujawnia szczegóły noty dyplomatycznej do Niemiec. Foto: nac.gov.pl & RzecznikMSZ/Twitter

W nocie dyplomatycznej do Niemiec wystosowanej przez Polskę ws. odszkodowań nasz kraj domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód - podało MSZ.

W nocie użyte zostało pojęcie "odszkodowania" a nie "reparacje", gdyż to pierwsze ma szerszy charakter i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia.

W nocie wezwano także państwo niemieckie do uregulowania "należności wynikających z rabunkowej działalności" Kas Kredytowych Rzeszy oraz Banku Emisyjnego w Polsce - powołanych na okupowanych ziemiach niemieckich instytucji finansowych.

MSZ poinformowało również, że rząd wezwał Niemcy także do "pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej oraz zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Niemczech", a także do systemowego uregulowania statusu Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech, poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej.

Posłuchaj

MSZ ujawnia szczegóły noty dyplomatycznej ws. odszkodowań wojennych. Relacjonuje Karol Darmoros (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty


Strona polska oczekuje również właściwej współpracy zakresie upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej oraz podjęcia przez Niemcy skutecznych działań prezentujących niemieckiemu społeczeństwa "prawdziwy obraz wojny i jej skutków", szczególnie krzywd wyrządzonych Polsce i Polakom.

Straty poniesione przez Polskę

1 września zaprezentowany został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Raport przygotował zespół parlamentarny pod kierownictwem posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej