Sława Przybylska. Legendarna gwiazda polskiej sceny muzycznej

90 lat temu, 2 listopada 1932 roku, przyszła na świat w Międzyrzecu Podlaskim Sława Przybylska, piosenkarka. W pamięci słuchaczy pozostały magiczne wykonania takich przebojów jak "Pamiętasz była jesień" czy "Gdzie są kwiaty z tamtym lat".

2022-11-02, 05:30

Sława Przybylska. Legendarna gwiazda polskiej sceny muzycznej
Sława Przybylska w studiu Polskiego Radia. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ambasador polskiej kultury 

Swoją sławę zdobyło też "Miasteczko Bełz" czy "Radiotelegrafistki" wykonywane w słynnym filmie Andrzeja Munka "Zezowate szczęście". Dość powiedzieć, że Artystka uhonorowana została w 2015 roku Diamentowym Mikrofonem na 52. Opolskim Festiwalu na koncercie z okazji 90-lecia Polskiego Radia. Diamentowy Mikrofon jest nagrodę przyznawaną nielicznym i najbardziej wpływowym gwiazdom.

ostatni wieczór 52. Festiwalu w Opolu, który transmitowała radiowa Jedynka Telewizja Polska, odbył się koncert "Muzyczna Biografia – 90 lat Polskiego Radia". W trakcie urodzinowego koncertu prestiżową nagrodę Zarządu Polskiego Radia – Diamentowy Mikrofon – za prawie 60-letnią więź z Polskim Radiem i najpiękniejsze polskie piosenki, dzięki którym artystka stała się autentycznym ambasadorem polskiej kultury otrzymała Sława Przybylska.

Opisując niezwykle ważny dla Polskiego Radia koncert w Opolu portal telewizyjny wzmiankuje o nagrodach przyznanych w pamiętną niedzielę. "Nie zabrakło też licznych nagród. Najważniejszą z nich, Diamentowy Mikrofon, otrzymała Sława Przybylska. Wręczając go artystce prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski mówił o prawie 60-letniej współpracy piosenkarki z publiczną polską radiofonią. Przypisał jej też autorstwo najpiękniejszych polskich piosenek, dzięki którym "artystka stała się autentycznym ambasadorem polskiej kultury".

REKLAMA

– Dziękuję za tę nagrodę i życzę Polskiemu Radiu, by nieustannie rozwijało wyobraźnię słuchaczy, cieszyło pięknym słowem i muzyką oraz było przyjacielem ludzi – powiedziała Sława Przybylska.

Posłuchaj

Diamentowy Mikrofon dla Sławy Przybylskiej (Muzyczna Jedynka) 8:46
+
Dodaj do playlisty

 

Zaczęło się od klubu "Stodoła"

To artystyczne życie rozpoczęła jeszcze w latach nauki, bo występowała w słynnym Studenckim Teatrze Satyryków STS. Późniejsze występy w studenckim klubie "Stodoła" pozwoliły Polskiemu Radiu zwrócić na młodą piosenkarkę baczną uwagę. To wtedy zdobyła w radiowym ogólnopolskim konkursie I miejsce. Pojawiły się sukcesy i propozycje nagrań dla słynnych polskich filmów.

REKLAMA

W 2015 roku Sława Przybylska była gościem radiowej Jedynki. W rozmowie z Pawłem Sztompke znana piosenkarka mówiła o tym, dlaczego zawsze miała sentyment do piosenki żydowskiej i co sprawiło, że po zwiedzeniu bardzo wielu zakątków świata zdecydowała się na zamieszkać w Szczawnicy, a potem w pobliżu Otwocka.

Posłuchaj

Sława Przybylska o swojej młodości, początkach kariery i tym, co jest dla niej najważniejsze (Muzyczna Jedynka) 22:43
+
Dodaj do playlisty

 

Rodzinne miasto Międzyrzec Podlaski na swoich stronach internetowych zauważa: "Ogromny sukces przynosi jej nagranie w 1958 r. piosenki z muzyką Lucjana Kaszyckiego "Pamiętasz była jesień" do filmu J.W. Hasa "Pożegnania". W latach 1958-1960 nagrała piosenki do filmów: "Popiół i diament" i "Niewinni czarodzieje" A Wajdy, "Rozstanie" W. Hasa, "Zezowate szczęście" A. Munka. Uczestniczy w kształtowaniu życia kulturalnego Polski, inicjując powstanie Teatrzyku Piosenki "Tingel-Tangel". Występowała w kabarecie K. Krukowskiego "U Lopka", J. Pietrzaka "Pod Egidą" oraz kabarecie "Kurierek". W latach 1983-88 była związana z Teatrem na Targówku w Warszawie".

REKLAMA

Portal zauważa również bardzo ważny nurt w twórczości Artystki: "Ważne miejsce w działalności piosenkarki zajmują pieśni i piosenki Żydów Polskich oraz piosenki izraelskie, w tym szczególnie muzyczne motywy biblijne. Na przełomie wieków XX i XXI uczestniczyła w Festiwalach Kultury Żydowskiej, przyczyniając się do popularyzacji kultury tego narodu oraz działając na rzecz polsko-żydowskiego porozumienia. Honorowe Obywatelstwo Miasta Międzyrzec Podlaski otrzymała 27 kwietnia 2007 roku".

Dość powiedzieć, że Jej wykonanie piosenki "Minuty nadziei" znajduje się w zbiorach Muzeum Holokaustu w USA.

 

Posłuchaj

Sława Przybylska o radosnym smutku przemijania (Już taki jestem/Jedynka, 2017) 14:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Ważnym wyróżnieniem jest też Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. 

PP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej