Konsorcjum na czele z Polską Grupą Zbrojeniową zintegruje systemy artylerii z USA i Korei Płd. Dziś podpisanie umowy
Konsorcjum firm na czele z Polską Grupą Zbrojeniową będzie odpowiedzialne za integrację elementów systemów artylerii dalekiego zasięgu z USA oraz z Korei Południowej. W poniedziałek przed południem w siedzibie ministerstwa obrony zostanie podpisana w tej sprawie umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową. Dokument zostanie podpisany w obecności wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
2022-11-07, 02:42
Umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową określi zasady i warunki zawierania przyszłych umów wykonawczych, które będą związane z wdrożeniem do polskiej armii zarówno amerykańskiego systemu wyrzutni HIMARS, jak i południowokoreańskiego systemu artylerii rakietowej Chunmoo (czyt.czunmu).
Zadania Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Dywizjon rakietowy zza oceanu zostanie dostarczony do Polski w pierwszej połowie przyszłego roku, podobnie jakie pierwsze egzemplarze wyrzutni z Korei Południowej. W obu przypadkach to polski przemysł zbrojeniowy - na czele z PGZ - będzie integratorem systemu. Spółki wchodzące w skład konsorcjum zarządzanego przez Polską Grupę Zbrojeniową będą miały za zadanie dostarczenie pojazdów, na których będą posadowione wyrzutnie (będą to ciężarówki Jelcza) oraz dostawy wozów zabezpieczenia, amunicji i systemów łączności.
W skład konsorcjum, które będzie odpowiedzialne za integrację obu systemów artyleryjskich, wejdą: jako lider Polska Grupa Zbrojeniowa, a także Huta Stalowa Wola, spółka Jelcz, Rosomak, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 oraz PIT-RADWAR. W projekcie, w charakterze poddostawców uczestniczyć będą również inne przedsiębiorstwa z PGZ oraz podmioty krajowego przemysłu obronnego.
REKLAMA
- "Działanie prewencyjne. Jesteśmy mądrzy przed szkodą". Tekieli o budowie zapory na granicy z Rosją
- Wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo wkrótce w Polsce. Szef MON: zatwierdziłem umowę wykonawczą
dz/IAR
REKLAMA