Narodowe Święto Niepodległości. W całym kraju zaplanowano setki wydarzeń [PROGRAM]
Wystawy, pikniki, koncerty, plenerowe widowiska i pokazy rekonstruktorów - 11 listopada w całym kraju odbędą się setki wydarzeń upamiętniających 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Polskie Radio także włącza się w obchody i organizuje bezprecedensowe wydarzenie - Maraton Chopinowski.
2022-11-07, 10:21
Największym projektem włączającym rodaków we wspólne świętowanie już od lat jest akcja "Niepodległa do Hymnu". Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w co najmniej 700 miejscach w Polsce i na świecie wspólne śpiewanie hymnu w południe 11 listopada.
- Hymn będziemy śpiewać między innymi w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, przed Zamkiem Królewskim w Warszawie czy przed bazyliką Mariacką w Krakowie - gdzie również hejnaliści włączą się do akcji - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk. W akcji mogą brać udział również Polacy mieszkający poza granicami kraju. Na śpiewanie hymnu można się wybrać do Kairu czy Rzymu, ale również do Chicago, Paryża i w okolice Bristolu w Wielkiej Brytanii.
W wigilię Święta Niepodległości odbędzie się także "Koncert dla Niepodległej". Tegoroczna odsłona koncertu dotyczy nie tylko 104. rocznicy odzyskania niepodległości, ale jest również nawiązaniem do trwającego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. ZOBACZ PEŁNY PROGRAM
REKLAMA
W przygotowanie obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości angażują się zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe.
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przygotowało rodzinny Weekend Niepodległości 2022, który otworzy uroczysta parada.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza między innymi na gawędę i spotkanie z "Pieśnią niepodległą" przy ognisku, koncert "Polskie hymny", warsztaty rodzinne i grę terenową, pokazy zabytkowych samochodów i spacery z przewodnikiem po Sulejówku.
REKLAMA
Parady uliczne, tańce, koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów - to także atrakcje Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego powstanie scena muzyczna, na której wystąpią takie gwiazdy, jak Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON czy IRA.
Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci. Dla miłośników tańców ludowych z Wielkopolski, Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny czy z centralnej Polski przygotowano Scenę Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Posłuchaj
Posłuchaj
Dyrektor Biura Programu Niepodległa Wojciech Kirejczyk powiedział, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało niezwykle bogatą ofertę na tegoroczne obchody Święta Niepodległości (IAR) 0:26
Dodaj do playlisty
Polskie Radio na uświetnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i piątych urodzin Polskiego Radia Chopin organizuje bezprecedensowe wydarzenie - 28-godzinny Maraton Chopinowski. Wydarzenie rozpocznie się 10 listopada o godzinie 16.00 w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
REKLAMA
Na 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Radio przygotowało też dwupłytowy album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe publicznego nadawcy, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych.
IAR, PAP, paw/
REKLAMA