Szef MSZ: Francja wciąż jest zainteresowana budowaniem elektrowni jądrowej w Polsce

- Francja podtrzymała swoje zainteresowanie uczestnictwem w projekcie budowania elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział podczas wizyty w Paryżu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji poruszył kwestię polskiego atomu w trakcie spotkania z minister Catherine Colonną.

2022-11-10, 15:40

Szef MSZ: Francja wciąż jest zainteresowana budowaniem elektrowni jądrowej w Polsce

Zbigniew Rau oświadczył, że zapewnił francuską minister spraw zagranicznych, iż zainteresowanie Paryża udziałem w realizacji polskiego programu jądrowego jest zupełnie zrozumiałe przez polskie władze.

Wskazałem, że w doborze naszych partnerów kierujemy się trzema przesłankami: kwestiami natury technologicznej, kwestiami finansowania tych projektów, ale także uwarunkowaniami geopolitycznymi - tłumaczył szef polskiej dyplomacji.

Budowa trzeciej elektrowni atomowej w Polsce. "Sprawa jest otwarta"

Do tej pory Polska zdecydowała się na budowę dwóch elektrowni, w oparciu o technologie amerykańskie i południowokoreańskie, a nie francuskie. W planach jest jeszcze budowa trzeciego obiektu.

- Wskazałem że jeżeli chodzi o trzecią elektrownię jądrową, co do przyszłości której decyzje jeszcze nie zapadły jeśli chodzi o udział podmiotów zewnętrznych, to sprawa jest otwarta - oświadczył Zbigniew Rau.

REKLAMA

Szef polskiej dyplomacji zakończy po południu swoją dwudniową wizytę we Francji. Ostatnim punktem programu było spotkanie z przewodniczącym Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Bibliotece Polskiej w Paryżu Piotrem Kazimierzem Zaleskim - wybitnym fizykiem i współtwórcą francuskiego programu jądrowego.

Budowa elektrowni atomowych w Polsce. Wykonawcy i lokalizacje

Do wizyty szefa MSZ w Paryżu doszło po tym, jak na początku listopada Polska zdecydowała, że pierwsza elektrownia atomowa zostanie oparta o technologię amerykańskiej firmy Westinghouse. Obiekt powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do 2033 roku.

Z kolei pod koniec października spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii koreańskiej. Propozycja francuska to technologia koncernu państwowego EDF.

W sumie, w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych.

REKLAMA

Posłuchaj

Zbigniew Rau: Francja podtrzymała swoje zainteresowanie ws. budowania elektrowni jądrowej w Polsce. O szczegółach w relacji Stefan Foltzer (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej w Polskim Radiu 24

Stefan Foltzer/Karol Darmoros/IAR

asp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej