Prezydent: ostatnie lata uświadamiają, co znaczy mieć lub nie mieć niepodległości. Musimy bronić Rzeczypospolitej
- Mimo wszystkich dziejowych wichrów i straszliwych lat II wojny światowej przez większość ostatnich 104 lat Polska była jednak państwem suwerennym i niepodległym, a Polacy byli wolnymi ludźmi w swoim kraju - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
2022-11-11, 13:40
Prezydent uczestniczy w sobotę w obchodach Narodowego Święta Niepodległości na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie wraz z m.in. prezydentem Litwy Gitanasem Nauseda.
W wygłoszonym przemówieniu Andrzej Duda przypomniał, że już od 2017 r. trwają obchody stulecia polskiej niepodległości, kiedy to - jak dodał - "zainaugurowaliśmy ważny okres w dziejach niepodległej, znów wolnej znów suwerennej, znów Rzeczypospolitej".
- Choć jeżeli bierzemy pod uwagę cały okres 104 lat, to trzeba powiedzieć, że mimo wszystkich dziejowych wichrów, mimo ogromnie trudnych dziesięcioleci i straszliwych lat II wojny światowej przez większość tego czasu Polska była państwem suwerennym i niepodległym. Polacy byli wolnymi ludźmi w swoim kraju - mówił.
"Musimy bronić Rzeczypospolitej"
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że atak hybrydowy na Polskę był pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że istnieje zagrożenie naruszalności granic naszego kraju.
REKLAMA
Posłuchaj
Dodał, że dopiero agresja Rosji na Ukrainę uświadomiła nam, jaki był faktyczny zamysł tej wojny hybrydowej.
- Rzeczywistość ostatnich lat uświadomiła nam, co znaczy mieć lub nie mieć niepodległości. Musimy bronić Rzeczypospolitej. Hybrydowa akcja jest kierowana przeciwko Polsce, Litwie i UE - powiedział Andrzej Duda.
"Wielka wartość, jaką jest suwerenne i niepodległe państwo"
Prezydent podziękował też wszystkim, "którzy przez ostatnie prawie pięć lat przypominali o wielkiej wartości, jaką jest suwerenne i niepodległe państwo". Zwrócił się także do niosących pomoc Ukrainie.
REKLAMA
- Dziękuję Polakom wspierającym ukraińskich sąsiadów - powiedział. - Pokazaliście wielką klasę. To są działania w obronie niepodległości Polski. Chciałem przeprosić broniących polskiej granicy, że musieliście znosić obelgi - mówił.
Prezydent zaznaczył, że Polska wraz z Litwą solidarnie wspierają Ukrainę w jej walce o niepodległość, a Europa zjednoczyła się wobec poświęcenia, z jakim Ukraina zmaga się teraz z rosyjskim agresorem. Prezydent zaznaczył, że - tak jak Polacy w 1918 roku i później - tak i Ukraińcy obecnie walczą o swoją niepodległość.
Posłuchaj
REKLAMA
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Czytaj także:
- Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach
- Odzyskanie przez Polskę niepodległości. Prof. Panfil: bezbłędnie ustalono hierarchię wartości
pg, pap, iar, kor
REKLAMA
REKLAMA