Nie żyje Danuta Szyksznian-Ossowska. Legendarna łączniczka AK zmarła w wieku 97 lat

2022-12-02, 12:01

Nie żyje Danuta Szyksznian-Ossowska. Legendarna łączniczka AK zmarła w wieku 97 lat
Nie żyje łączniczka Armii Krajowej Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka. Foto: PAP/ Marcin Bielecki

Nie żyje legendarna łączniczka Armii Krajowej Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka. Miała 97 lat. Urodziła się 7 czerwca 1925.

W konspirację zaangażowana była od najmłodszych lat, ze względu na działalność rodziców. Przysięgę złożyła w grudniu 1939 roku w wieku 14 lat i od 1940 roku była łączniczką w Okręgu Wileńskim ZWZ-AK. Zajmowała się przerzutem dokumentów, rozkazów, broni, benzyny. W 1944 roku wzięła udział w operacji "Ostra Brama", której celem było zbrojne wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej. W tym samym roku została aresztowana i osadzona w sowieckim więzieniu, gdzie była przesłuchiwana i torturowana. Została skazana na 10 lat łagrów. Zwolniono ją w 1945 roku.

Po wojnie związała się z Pomorzem Zachodnim, gdzie została nauczycielką. Za konspiracyjną działalność przez długi czas była szykanowana, lecz pozostała wierna swoim przekonaniom. Życie poświęciła wartościom: Bóg, Honor i Ojczyzna. "Żyjcie pod tymi dwoma znakami - pod krzyżem przenajświętszym i pod flagą biało-czerwoną - bo tylko pod tymi znakami Polska jest Polską, a Polacy Polakami. Proszę, żebyście wybrali to sobie jako credo życia" - mówiła do uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Szczecinie, której była patronką.

Posłuchaj

Nie żyje legendarna łączniczka Armii Krajowej Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

***

Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka była współzałożycielką szczecińskiego Klubu Żołnierzy Kresowych AK oraz honorową Prezes Zarządu Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy AK.

IAR/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej