"To przepiękna legenda". Jolanta Rycerska o powstaniu Związku Polskich Artystów Fotografików

2022-12-14, 10:28

"To przepiękna legenda". Jolanta Rycerska o powstaniu Związku Polskich Artystów Fotografików
Jolanta Rycerska o Związku Polskich Artystów Fotografików.Foto: Facebook/ ZPAF - Związek Polskich Artystów Fotografików

- Zaczęło się tak wzniośle, idealistycznie od grupy fotografów, którzy mieli swoje zawody, rzadko pracowali w tym zawodzie, ale kochali fotografię tak bardzo, że wchodzili w nią coraz głębiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Rycerska, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików.

Tematem rozmowy była rocznica powstania Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezes Związku opowiadała o historii i o tym jak to było w 1947 roku, kiedy kilku pasjonatów fotografii i profesjonalnych fotografów postanowiło powrócić do dawnych tradycji przedwojennych.

"To przepiękna legenda"

Gościem audycji "Głębia ostrości" była prezes Związku Polskich Artystów Fotografików. Jolanta Rycerska odnosząc się do historii stowarzyszenia wskazała, że "czas pobiegł". - Dla nas współczesnych to jest trochę legenda, ale przepiękna - dodała.

- Zaczęło się tak wzniośle, idealistycznie od grupy fotografów, którzy mieli swoje zawody, rzadko pracowali w tym zawodzie, ale kochali fotografię tak bardzo, że wchodzili w nią coraz głębiej - zaznaczyła. - Tuż po wojnie, w czasach przecież bardzo ciężkich, czasach odbudowy całej rzeczywistości, powstał pomysł zbudowania stowarzyszenia, w którym wspólnymi siłami będzie się reprezentować tę sztukę, tę fotografie, która dopiero zaczynała się starać o status sztuki - wskazała.

"Bardzo ambitnie pracowali"

Dodała, że przyznanie fotografii statusu sztuki wcale nie było takie proste. - Z poziomu stowarzyszenia bardzo ambitnie pracowali i działali po to, żeby ta wspólna siła była większa niż siła poszczególnych, pojedynczych osobowości - powiedziała.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Jolanta Rycerska o Związku Polskich Artystów Fotografików (Polskie Radio 24) 23:11
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Głębia ostrości

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Jolanta Rycerska, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 22.06

jb

Polecane

Wróć do strony głównej