Abramsy dla polskiej armii. Dziś szef MON zatwierdzi umowę
W środę w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej o godzinie 13.30 wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 ABRAMS dla Wojska Polskiego.
2023-01-04, 04:09
Kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczącą liczbę nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową, czy wielozadaniową amunicję programowalną, będą realizowane sukcesywnie.
Dostawy rozpoczną się w tym roku
Całkowita wartość umowy wynosi około 1,4 miliarda dolarów amerykańskich netto, z czego blisko 200 milionów jest finansowane przez stronę amerykańską w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych, natomiast dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego rozpoczną się już w bieżącym roku i zostaną zrealizowane do końca przyszłego.
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.
REKLAMA
- Szef MON: będziemy najpotężniejszą armią w Unii Europejskiej
- Modernizacja sprzętowa polskiego wojska. Rzecznik Agencji Uzbrojenia mówi o planach na 2023 rok
Abramsy otrzyma 18. Dywizja Zmechanizowana
Pozyskiwane czołgi M1A1 ABRAMS wejdą na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 SEP v.3 ABRAMS. Zostały pozyskane za kwotę 4,75 mld USD wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.
Dostawy czołgów M1A2 SEP v.3 zostały przewidziane w latach 2025-2026. W miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów zostaną przyspieszone. W 2022 r. na podstawie odrębnego porozumienia Armia Stanów Zjednoczonych przemieściła na terytorium Polski 28 czołgów M1A2 SEP v.2 ABRAMS wraz z instruktorami do szkolenia polskich załóg, w ramach Akademii Abrams, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Zobacz: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Polskim Radiu 24
ms/IAR
REKLAMA
REKLAMA