Straż Graniczna kupiła nowoczesny sprzęt termowizyjny. Będzie przydatny przy zwiększonej presji migracyjnej
Straż Graniczna kupiła 50 monokularów termowizyjnych, które mają umożliwić funkcjonariuszom obserwowanie terenu niezależnie od pogody oraz pory dnia. Nowe monokulary zaczną być wydawane do służby w przyszłym tygodniu. Koszt ich zakupu to 2,3 mln zł.
2023-01-04, 10:21
Jak poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska zakupione monokulary trafią do Nadbużańskiego Oddziału SG i Bieszczadzkiego Oddziału SG. Dodała, że pierwsi funkcjonariusze już odbyli szkolenia z efektywnego korzystania z monokularów. W przyszłym tygodniu sprzęty będą wydawane do służby.
To pierwszy zakup tego rodzaju sprzętu w formacji. W ubiegłym roku sprzęt był testowany przez strażników granicznych. - Wynik testów był pozytywny, stąd decyzja o zakupie monokularów - przekazała por. Anna Michalska. Dodała też, że planowane są dalsze zakupy tego sprzętu.
50 monokularów termowizyjnych dla SG
Monokulary MT-1, bo o takie urządzenia chodzi, wyprodukowane zostały przez polską firmę PCO S.A. Urządzenia mają umożliwić prowadzenie obserwacji w nocy i w dzień. Ich zaletą jest także lekkość i mobilność.
- Przede wszystkim niewielka waga sprzętu w porównaniu z dotychczasowymi kamerami termowizyjnymi, jest doceniana przez funkcjonariuszy SG, którzy mogą łatwo przemieszczać się z nim podczas patroli - powiedziała rzecznik.
REKLAMA
Dodała, że urządzenia termowizyjne ułatwiają funkcjonariuszom SG realizację zadań w ochronie granicy, już niemal od dwóch dziesięcioleci. - Ich przydatność jest nieoceniona. Dzięki nim możliwe jest obserwowanie terenu niezależnie od pogody czy pory dnia, samemu pozostając niezauważonym. Ma to szczególne znaczenie obecnie, przy zwiększonej presji migracyjnej - wskazała.
- Straż graniczna zatrzymała kolejne grupy na granicy z Białorusią. Próbowali przeprawić się przez rzekę
- Niepokojące zachowanie białoruskich służb. Nie zareagowały na informację Straży Granicznej
Zobacz także: rzecznik prasowa SG por. Anna Michalska w Programie 3 Polskiego Radia
ng//PAP
REKLAMA