"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

2023-01-07, 08:37

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie
Magdalena Merta: Helena Kurcyusz przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie.Foto: Muzeum Historii Szczecina

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.

Bohaterką audycji była Helena Kurcyusz, wybitna polska architekt i malarka. W czasie II wojny światowej była uczestniczką niepodległościowej konspiracji oraz więźniarką licznych obozów koncentracyjnych. Helena Kurcyusz, która z domu nazywała się Słomińska, przyszła na świat 10 maja 1914 roku w Sandomierzu.

"Helunia była nietuzinkowa"

Magdalena Merta powiedziała, że "trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie". Małgorzata Żaryn zgodziła się z drugą prowadzącą i dodała, że "sama była nietuzinkowa".

- Muszę powiedzieć, że znałam Helunię, bo tak się o niej mówiło - dodała Małgorzata Żaryn. - Jej ojciec był inżynierem, architektem, i został później prezydentem Warszawy, bo do Warszawy wrócili po epizodzie sandomierskim - powiedziała.

Zaznaczyła, że "poza tym była spokrewniona również z Gombrowiczami". - W rodzinie byli też piloci i generalnie rzecz biorąc faktycznie rodzina nietuzinkowa, która wydała nietuzinkowe potomstwo, bo Helena miała też brata Michała, z którym też była bardzo mocno związana - wskazała.

ZWZ i AK

Magdalena Merta podkreśliła, że "już w 1939 roku, na samym początku wojny Helena włączyła się w obronę Warszawy i była żołnierzem medycznego pogotowia technicznego". - Po przegranej przez Polskę wojnie obronnej wstąpiła do ZWZ, potem zaś do Armii Krajowej - powiedziała.

- W październiku 1942 roku za swoją działalność zostałą aresztowana przez gestapo i trafiła najpierw w Aleje Szucha, później na Pawiak - przypomniała.  Dodała, że w "konspiracji nosiła pseudonim Helunia i tak określano ją również po wojnie".

Więcej o historii i życiu Heleny w nagraniu.

Posłuchaj

Małgorzata Żaryn: Helunia była nietuzinkowa (Polskie Radio 24) 21:41
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Polki"

Prowadzące: Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn

Data emisji: 7.01.2023

Godzina emisji: 8.06

jb

Polecane

Wróć do strony głównej