Nowa dywizja w Wojsku Polskim. Mariusz Błaszczak przedstawi założenia MON

Z udziałem szefa MON, wicepremiera Mariusza Błaszczaka, w 18. Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku zaprezentowana zostanie koncepcja utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów. Swoim zasięgiem ma ona objąć obszar między terenem odpowiedzialności 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej.

2023-01-09, 06:00

Nowa dywizja w Wojsku Polskim. Mariusz Błaszczak przedstawi założenia MON
Szef MON Mariusz Błaszczak przedstawi plany utworzenia nowej jednostki w Wojsku Polskim. Foto: PAP/Marcin Obara

We wrześniu 2022 roku minister obrony narodowej zdecydował o powołaniu pełnomocnika MON do spraw sformowania nowego - piątego związku taktycznego Wojska Polskiego - 1 Dywizji Piechoty Legionów. Nowa dywizja swoim zasięgiem obejmie obszar znajdujący się pomiędzy terenem odpowiedzialności 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej.

W październiku ubiegłego roku w Ciechanowie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił powstanie nowego batalionu czołgów, który będzie częścią nowo formowanej dywizji, w tej miejscowości zostanie również ulokowane dowództwo dywizji.

Najnowocześniejszy sprzęt wojskowy

Nowa dywizja zostanie wyposażona w najlepszy sprzęt wojskowy, którym już dysponuje Wojsko Polskie oraz tym, który będzie niebawem pozyskany: to czołgi K2, haubice K9, wyrzutnia Langusta i moździerz Rak. Ma to pozwolić skuteczniej odstraszać potencjalnego agresora i przygotować skuteczniejszą obronę w razie ataku.

Nazwa nowej dywizji nawiązuje do historycznego związku taktycznego, który zapisał się najdłuższą walką o niepodległości Polski w okresie I i II wojny światowej.

REKLAMA

Więcej pieniędzy na obronność z budżetu

23 kwietnia 2022 roku weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny, która zwiększa liczbę żołnierzy, nakłady państwa na obronność oraz modernizację techniczną wojska.

Na zakończenie 2022 roku Wojsko Polskie liczyło 164 tysięcy żołnierzy. MON konsekwentnie zwiększa ich liczbę poprzez m.in. uproszczoną rekrutację oraz rozszerzenie możliwości podjęcia służby np. w nowych formach jak Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa, do której w minionym roku zgłosiło się 16 tysięcy ochotników.

Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej