Wspólna inicjatywa szefów MON Polski i Rumunii. Spotkają się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej
- Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister obrony narodowej Rumunii Angel Tilvar spotkają się we wtorek z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonującej w Polsce w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP), w której służą m.in. żołnierze rumuńscy.
2023-01-09, 12:02
Wzmocniona Wysunięta Obecność (enhanced Forward Presence, eFP) to inicjatywa NATO ustanowiona na Szczycie w Warszawie w 2016 roku. Podstawę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.
Państwem ramowym odpowiadającym za oddział stacjonujący w Polsce są Stany Zjednoczone. Stacjonująca w mazurskim Bemowie Piskim Batalionowa Grupa Bojowa składa się z ponad 100 żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji oraz Rumunii. Kontyngent rumuński liczy do 120 żołnierzy, jest wyposażony w samobieżne armaty przeciwlotnicze Gepard 1A2 oraz stację radiolokacyjną. Na co dzień batalionowa grupa bojowa NATO współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
Spotkanie szefów MON
Jak poinformowało w opublikowanym w poniedziałek komunikacie MON, we wtorek po południu ministrowie obrony Polski i Rumunii spotkają się z żołnierzami NATO.
W komunikacie ministerstwa przypomniano, że również Polska wspiera siły NATO działające w Rumunii w ramach Dopasowanej Wysuniętej Obecności (tFP - tailored Forward Presence).
REKLAMA
"Wszystkie działania, tak Sojuszu, jak i jego poszczególnych członków mają charakter defensywny i odstraszający. Są wynikiem adaptacji NATO do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii jest wyposażony w kołowe transportery opancerzone Rosomak, a także sprzęt wspierający ich funkcjonowanie w rejonie ćwiczeń. Ich głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód. PKW Rumunia liczy do 250 żołnierzy" - wskazano w komunikacie.
Podkreślono również współpracę Polski i Rumunii w ramach Bukaresztańskie Dziewiątki - nieformalnego formatu zrzeszającego 9 państw wschodniej flanki NATO, zainicjowanego w 2014.
- Niemieckie patrioty dla Ukrainy. Mosiński: sukces premiera Morawieckiego, presja rządu miała sens
- Szef MON: wzmacniamy i rozbudowujemy siły zbrojne w przeciwieństwie do naszych poprzedników
- "W kwestii wsparcia Ukrainy jesteście znakomitym partnerem". Biały Dom o zakupie abramsów przez Polskę
PAP,pkur
REKLAMA
REKLAMA