"To ogromna i kosztowna przemiana". Andrzej Duda o przejściu na gospodarkę zeroemisyjną

Przejście polskiej gospodarki na zeroemisyjną jest ogromną i kosztowną przemianą - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że potrzebna jest dyskusja jak szybko możemy odejść od tradycyjnych źródeł energii.

2023-01-20, 23:25

"To ogromna i kosztowna przemiana". Andrzej Duda o przejściu na gospodarkę zeroemisyjną
Prezydent: przejście polskiej gospodarki na zeroemisyjną jest ogromną i kosztowną przemianą. Foto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

W wywiadzie dla TVP, podsumowującym Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, prezydent wskazał, że potrzebna jest dyskusja na temat polityki klimatycznej i tego jak szybko polska gospodarka jest stanie przejść na zeroemisyjną. Andrzej Duda mówił, że spod dominacji sowieckiej wyszliśmy jako kraj oparty na tradycyjnych źródłach energii.

Przyszłość energetyki

- Praktycznie wszystkie nasze elektrownie, poza nielicznymi wodnymi, były oparte na węglu - powiedział prezydent. Zaznaczył, że przestawienie naszej energetyki na zeroemisyjną jest ogromną i niezwykle kosztowną przemianą.

Podkreślił też, że jesteśmy dużym krajem europejskim, z niezwykle dynamicznie rozwijającym się przemysłem. - Wszyscy w Davos podkreślają, że jesteśmy w awangardzie - powiedział Andrzej Duda. Mówił, że podczas Forum wiele rozmawiano o recesji, ale - jak podkreślił - "nie w kontekście naszego kraju. Powołując się na opinie ekonomistów prezydent stwierdził, że "Polska ma ogromne szanse na uniknięcie recesji".

REKLAMA

Polska elektrownia atomowa

Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, rozmawiali w Davos nt. polskiej elektrowni atomowej.

Panel dyskusyjny pt. "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej", zorganizowany tuż po zakończeniu zamkniętego spotkania interesariuszy projektu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, otworzyło przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

- Od kilku lat intensywnie pracujemy nad dywersyfikacją źródeł energii. Uwieńczeniem tego procesu będzie stworzenie systemu opartego m.in. o nowoczesne, bezpieczne elektrownie atomowe. W ten sposób Polska osiągnie pełną suwerenność i dostęp do stabilnego źródła energii zaspokajającego potrzeby naszej dynamicznej gospodarki - powiedział wówczas prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej