"Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej określonym grupom". Stanisław Szwed o szczegółach nowej ustawy

2023-02-01, 09:22

"Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej określonym grupom". Stanisław Szwed o szczegółach nowej ustawy
Praca zdalna stała się coraz popularniejsza, także po odwołaniu pandemicznych restrykcji.Foto: TippaPatt/ Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy zdalnej. Reguluje ona jej zasady i warunki, na jakich ma być świadczona. O szczegółach mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W myśl nowych regulacji, pracodawcy nie będą mogli niektórym grupom odmówić pracy zdalnej.

- Ustawa wchodzi w życie po dwóch miesiącach, opiera się na zawarciu porozumienia między pracodawcą a organizacjami związkowymi, przedstawicielami załogi lub samym pracownikiem o powierzeniu pracy zdalnej - powiedział wiceminister.

- Jedna i druga strona musi się na to zgodzić, określa się koszty, gdzie praca ma być wykonywana. Ważne, że są wyjątki dla kobiet w ciąży, matek i ojców dzieci do 4 r.ż. - pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej. Jeżeli odmówi, musi to uzasadnić, bo może być przyczyna techniczna, z której nie będzie można tej pracy powierzyć. Również dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, niedołężnymi pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej - wyjaśnił Stanisław Szwed.

Zamiast telepracy

Jednym z podstawowych założeń zmian kodeksowych jest zastąpienie obecnie obowiązujących przepisów o telepracy ujednoliconą instytucją pracy zdalnej.

Wprowadzone rozwiązania zakładają, że praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej