Spotkanie ambasadorów UE ws. sankcji wobec Rosji. Polskie Radio zna szczegóły propozycji

Dziś w Brukseli spotkanie ambasadorów unijnych krajów na temat 10 pakietu sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokumenty z propozycjami restrykcji, które Komisja Europejska przedstawiła wczoraj na piśmie i które przesłała państwom członkowskim. W pakiecie nie ma części postulatów Polski co spotkało się z krytyką naszych dyplomatów w Brukseli.

2023-02-15, 11:30

Spotkanie ambasadorów UE ws. sankcji wobec Rosji. Polskie Radio zna szczegóły propozycji
W pakiecie nie ma części postulatów Polski co spotkało się z krytyką naszych dyplomatów w Brukseli. Foto: Novikov Aleksey/Shutterstock

Nowością jest to, że Komisja chce zmusić europejskie banki do przekazywania szczegółowych informacji na temat wartości zamrożonych aktywów Banku Centralnego Rosji w ramach unijnych sankcji. Te pieniądze mają być później wykorzystane do odbudowy Ukrainy. A ponadto w ramach dziesiątego pakietu kolejne cztery rosyjskie banki mają być objęte sankcjami, w tym największy prywatny - Alfa Bank.

"Kolejne ograniczenia w handlu"

Komisja zaproponowała też kolejne ograniczenia w handlu, które mają ograniczyć możliwości rosyjskiego wojska i przemysłu zbrojeniowego. Na liście są między innymi mikroprocesory, półprzewodniki, sprzęt budowlany, czy ciężkie pojazdy. Ma być także zakaz importu gumy i asfaltu z Rosji do Unii.

Propozycje obejmują również wprowadzenie zakazu tranzytu towarów przez Rosję, by uniemożliwić łamanie sankcji. Na czarną listę ma być też wpisana firma żeglugowa z siedzibą w Dubaju, którą podejrzewa się o pomaganie Rosji w obchodzeniu sankcji. Padła również propozycja wprowadzenia zakazu dla Rosjan zasiadania w zarządach unijnych spółek z sektora infrastruktury krytycznej.

REKLAMA

Bez kluczowych kwestii

Zgodnie z oczekiwaniami kilku kluczowych kwestii w tym pakiecie nie ma. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka już w weekend informowała o tym, na podstawie wstępnych konsultacji unijnych krajów z Komisją Europejską.

W projekcie 10 pakietu nie ma na przykład diamentów, mimo że Belgia zgodziła się na objęcie ich sankcjami. Nie ma paliwa nuklearnego, firmy Rosatom, nie ma technologii rakietowych, oraz sankcji za przymusowe wywózki w głąb Rosji i adopcje ukraińskich dzieci. Dyplomaci z Polski, a także z krajów naszego regionu w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia wyrażali rozczarowanie pakietem.

Posłuchaj

Spotkanie ambasadorów UE ws. sankcji wobec Rosji. Polskie Radio zna szczegóły propozycji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

REKLAMA


IAR/Beata Płomecka/jb, dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej