Gang odpowie przed sądem za produkcję klefedronu. Śledczy zabezpieczyli narkotyki o wartości 30 mln zł
Śląski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej produkującej klefedron.
2023-02-17, 07:35
Akt oskarżenia przeciwko grupie produkującej klefedron został skierowany do Sądu Okręgowego w Sosnowcu. - Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcję znacznych ilości narkotyków w postaci klefedronu - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
Jak podali prokuratorzy jeden z oskarżonych w przeszłości odbywał już karę wieloletniego więzienia za przestępstwa narkotykowe.
Likwidacja laboratoriów
Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w połowie stycznia zeszłego roku. Funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali wtedy w Sosnowcu laboratorium wytwarzające narkotyk syntetyczny o nazwie 4 CMC - Klefedron. - Kolejne laboratorium zostało zlikwidowane 29 czerwca 2022 roku w powiecie będzińskim - przekazała PK.
- Z ustaleń śledztwa wynika, że w proceder zaangażowane były osoby wywodzące się ze środowiska związanego z przestępczością narkotykową, na co wskazuje również profesjonalny sposób zorganizowania i wyposażenia zlikwidowanych laboratoriów - wskazała PK.
REKLAMA
Według ustaleń śledczych do czasu zatrzymania sprawcy wyprodukowali narkotyki, a także posiadali bazę surowcową do dalszej produkcji, łącznie kilku milionów dawek efektywnych, czyli zdolnych do jednorazowego odurzenia dorosłej osoby. - Szacunkowa czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków wynosiła 30 milionów złotych - podała PK.
- CBŚP i Służba Więzienna rozbiły gang narkotykowy. Jej członkowie rozprowadzali środki odurzające w zakładach karnych
- "Wielu pracowników instytucji unijnych bierze narkotyki". Wysoki rangą urzędnik ujawnia
- Klefedron stosowany jest jako środek stymulujący, euforyzujący oraz empatogenny. Jego działanie psychoaktywne zbliżone jest do tradycyjnego mefedronu. Jest narkotykiem silnie uzależniającym, a przy tym nawet jednorazowe jego zażycie może być zagrożeniem dla zdrowia i życia - dodała PK.
Śledztwo w tej sprawie prowadził Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.
REKLAMA
Jak zapewnili śledczy niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie. Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może grozić do 15 lat więzienia.
dz/PAP, IAR
REKLAMA