Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. "Każdy może otrzymać bezpłatną poradę"
Zaczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, ustanowiony w związku z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada 22 lutego. Akcję koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
2023-02-20, 06:16
W działania w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem włączają się między innymi prokuratury. Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga Prokurator Katarzyna Skrzeczkowska zaznaczyła, że pokrzywdzeni otrzymują w prokuraturach pomoc przez cały rok, a tym tygodniu dodatkowo - są organizowane specjalne dyżury.
- W trakcie tych dyżurów osoby pokrzywdzone mogą otrzymać informacje o swoich prawach, ale także na przykład pomoc w zakresie sporządzenia różnego rodzaju pism procesowych, jak choćby zawiadomienia o przestępstwie - powiedziała prokurator.
Bezpłatne porady
Punkty informacyjne, w których osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę organizują także sądy, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce.
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. "To ponad 300 miejsc działających w całej Polsce, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Prawną i psychologiczną, a w razie potrzeby również materialną, dostosowaną do potrzeb" - podaje MS w komunikacie.
REKLAMA
Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Działa także całodobowy numer SOS - Linia Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Ofiary przestępstw i świadkowie mogą też kontaktować się przez specjalny adres e-mail: info@numersos.pl
IAR/as
REKLAMA