Prezydent Duda: agresja Rosji na zawsze zmieniła historię naszej części Europy
- W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę - wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy - chcemy rozmawiać o kolejnych krokach przed szczytem B9 w Bratysławie i szczytem NATO w Wilnie, a także o możliwości dalszego wsparcia Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda
2023-02-22, 15:13
W środę w Warszawie - w obecności prezydenta USA Joe Bidena oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga - odbywa się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO.
Szczególne znaczenie szczytu
Na początku spotkania prezydent Duda wskazywał, że warszawski szczyt B9 ma szczególne znaczenie.
- Spotykamy się prawie dokładnie w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie. Mówię tutaj o brutalnej, pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku - mówił Duda.
Wyzwania dla NATO
Przypomniał, że dzień po rosyjskiej agresji na Ukrainę przywódcy państw Bukareszteńskiej Dziewiątki spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować największe wyzwania stojące przed całym Sojuszem Północnoatlantyckim oraz o możliwościach wsparcia Ukrainy.
REKLAMA
- To, co chcemy zrobić dzisiaj, to zastanowić się wspólnie, w gronie najbliższych sojuszników, nad naszymi kolejnymi krokami przed szczytem B9 w Bratysławie oraz szczytem NATO w Wilnie, a także o możliwościach udzielania dalszego wsparcia Ukrainie - powiedział prezydent, inaugurując obrady.
Szczyt B9
Na rozmowy w Pałacu Prezydenckim zaproszono prezydentów m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Gospodarzami spotkania są prezydenci Polski - Andrzej Duda i Rumunii - Klaus Iohannis czyli krajów, które są założycielami grupy B9. To przedstawiciele państw, które najmocniej domagają się zwiększonej obecności Sojuszu na wschodzie Europy. Gośćmi specjalnymi są prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a także prezydent Mołdawii Maia Sandu.
Posłuchaj
Politycy mają omówić aktualny stan bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i rozmawiać o kolejnych wzmocnieniach czyli m.in. o kolejnych oddziałach wojsk, które mają przyjechać na wschód na mocy postanowień szczytu NATO w Madrycie. Kraje grupy B9 od miesięcy apelują do NATO i USA o dalsze wzmocnienie bezpieczeństwa.
PAP/IAR/as
REKLAMA
REKLAMA