IPN szuka krewnych ofiar zbrodni w Hucie Pienackiej. "Wstęp do przygotowań prac ekshumacyjnych"
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął akcję pobierania od krewnych ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej materiału porównawczego do badań genetycznych - poinformował wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Jest to wstęp do przygotowań prac ekshumacyjnych. - Wierzę, że kiedyś dojdzie do takiego momentu że prace będą mogły się rozpocząć w Hucie Pieniackiej, wówczas ten zabezpieczony materiał genetyczny będzie bezcenny do tego, żeby zidentyfikować konkretne osoby - podkreślał.
2023-02-26, 17:58
We Wschowie w województwie lubuskim odbyły się uroczystości upamiętniające zagładę polskich mieszkańców Huty Pieniackiej. 79 lat temu oddziały SS Galizien i ukraińskich nacjonalistów zamordowały większość mieszkających tam Polaków.
Prezes Stowarzyszenia "Huta Pieniacka" ze Wschowy Małgorzata Gośniowska - Kola, mówiąc o tamtej tragedii, nawiązała do rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Chyba nikt tak dobrze nie rozumie co oznacza wojna i nienawiść, jak ludzie, którzy przeżywali takie tragedie w roku 1939, 1940, 1944. Dlatego te wszystkie działania, które są związane z Hutą Pieniacką są oczywistym dążeniem do prawdy i pewnego rodzaju przestrogą, żeby do takich rzeczy nie dochodziło - mówiła Małgorzata Gośniowska-Kola.
IPN gromadzi materiał genetyczny potomków ocalałych
Uroczystości rozpoczęła msza święta w klasztorze franciszkanów we Wschowie. Później odbyło się spotkanie ocalałych z Huty Pieniackiej i ich potomków. W czasie spotkania Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął akcję pobierania od krewnych ofiar zbrodni materiału porównawczego do badań genetycznych.
Wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk poinformował, że działania Instytutu związane z pobieraniem materiału genetycznego są wstępem do przygotowań prac ekshumacyjnych.
REKLAMA
- Ten materiał, składający się już z tysięcy elementów, jest niezwykle ważny do tego, żeby szczątki odnajdywane w różnych miejscach w kraju, ale także poza jego granicami, były potem identyfikowane w oparciu o ten materiał. Wierzę, że kiedyś dojdzie do takiego momentu że prace będą mogły się rozpocząć w Hucie Pieniackiej. Wówczas ten zabezpieczony dzisiaj materiał genetyczny będzie bezcenny do tego, żeby zidentyfikować konkretne osoby - tłumaczył wiceprezes IPN.
(PAP)
Około 1200 ofiar zbrodni
Szacuje się, że w Hucie Pieniackiej, która leżała w ówczesnym województwie tarnopolskim, zamordowanych zostało około 1200 osób.
Uroczystości upamiętniające zagładę polskich mieszkańców Huty Pieniackiej będą kontynuowane we wtorek w Warszawie.
Posłuchaj
Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele polskiego konsulatu we Lwowie oraz władz obwodowych wzięli udział w uroczystości 79. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej nieistniejącej już wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób - relacja Eugeniusza Sałoy (IAR) 0:31
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Lwów: msza w intencji ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej. "Nigdy więcej otwarcia się na zło"
- Dmitrowicz: nie można udawać, że na Wołyniu działy się rzeczy trudne, tam doszło do czystki etnicznej
IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA