Wraca zima. W weekend opady śniegu. "Na ocieplenie przyjdzie nam poczekać"
Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północno-wschodnia, wschodnia oraz południowa Europa znajdzie się w zasięgu niżów z ośrodkami nad północną Skandynawią oraz Sycylią. Pozostały obszar kontynentu będzie pod wpływem wyżu z rejonu Północnej Irlandii. Polska południowa i zachodnia pozostanie na skraju wyżu, zaś północny obszar naszego kraju dostanie się na skraj niżu znad północnej Skandynawii. Pod wieczór, na krańcach północnych, zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego.
2023-03-02, 16:45
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie spadać.
W piątek w Polsce zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, a na północnym wschodzie rano również śniegu. Przed południem miejscami utrzymujące się mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 2 st. C na południowym wschodzie do 7 st. C miejscami na północy; w obszarach podgórskich lokalnie od -2 st. C do 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.
Noc mglista i zimna
W nocy w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a nad morzem również deszczu. Temperatura minimalna od -2 st. C na południu do 3 st. C nad morzem; lokalnie w obszarach podgórskich spadek temperatury do -10 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, na północnym wschodzie do 65 km/h, a na wschodnim Wybrzeżu do 70 km/h, z kierunków zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
Posłuchaj
W sobotę w Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże z okresowymi rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu lub krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 1 st. C na północnym wschodzie do 5 st. C na zachodzie; w obszarach podgórskich lokalnie od -3 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na północnym wschodzie do 65 km/h, a na wschodnim Wybrzeżu do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. W Tatrach i Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
REKLAMA
Piątek pogodny
W piątek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
W nocy w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna około 0 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni.
W sobotę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna około 4 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i zachodni.
Na ocieplenie przyjdzie poczekać
W weekend spadnie śnieg, w przyszłym tygodniu, na północy Polski ok. minus 10 st. C., na terenach podgórskich do minus 18, cieplej zrobi się dopiero w połowie marca – przewiduje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
REKLAMA
- Modele pogodowe bardzo się rozjeżdżają. Niektóre pokazują, że mniej więcej za tydzień, będą straszne mrozy, nawet minus dwadzieścia kilka stopni Celsjusza. Jednak ja za bardzo w to nie wierzę. Ochłodzenie tak, ale raczej nie takie mocne – mówi Walijewski.
Posłuchaj
Zwraca uwagę, że inne modele pogodowe nie pokazują tak niskich wartości. - Powietrze arktyczne może do nas dotrzeć, ale temperatury będą się kształtować na poziomie ok. minus 10 stopni. Na takie temperatury powinni przygotować się mieszkańcy Polski północnej, natomiast na obszarach podgórskich poniżej 10, a nawet gdzieniegdzie minus 18 - dodaje.
W najbliższy weekend może się pojawić śnieg. - Pierwsze opady już w sobotę, popada w niedzielę, a nawet w poniedziałek. Kolejny weekend również z epizodami śnieżnymi – zapowiada rzecznik IMGW.
Na ocieplenie trzeba poczekać do połowy miesiąca. - Około 14 marca jest duża szansa nawet na wartości dwucyfrowe na termometrach – mówi. - Jednym słowem w marcu jak w garncu – dodaje Walijewski.
REKLAMA
***
PAP/IAR/as
REKLAMA