Sejm: pierwsze czytanie rządowych projektów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług
Sejm kontynuuje rozpoczęte we wtorek trzydniowe posiedzenie. W harmonogramie obrad 8 marca znajduje się między innymi pierwsze czytanie dwóch rządowych projektów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.
2023-03-08, 07:42
Pierwszy z projektów ułatwia między innymi procedury związane z rozliczaniem w systemie VAT. Drugi dotyczy wprowadzenia nowych regulacji nadkładających na dostawców usług płatniczych zlokalizowanych w Polsce, obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności.
Aplikacja mObywatel
Izba będzie też kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy o aplikacji mObywatel. Na mocy tych przepisów, będzie można potwierdzać swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel.
Umożliwia ona korzystanie z cyfrowych wersji dokumentów tożsamości takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka lub szkolna.
Początek obrad zaplanowano na godz. 9.
REKLAMA
Kandydaci na ambasadorów
Sejmowa komisja spraw zagranicznych ma natomiast zaopiniować kandydatury Andrzeja Papierza oraz Macieja Chmielińskiego na ambasadorów odpowiednio w Czarnogórze i w Australii.
Zgodnie z informacją na stronie Sejmu, komisja spraw zagranicznych zbierze się w o godz. 11.
Obraduje też Senat
O tej samej godzinie rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba zajmie się między innymi nowelizacją Kodeksu pracy oraz ustawą o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie.
W Kodeksie pracy zmiany dotyczą urlopów i czasu pracy, w tym urlopu rodzicielskiego. Zgodnie z ustawą, pracownik będzie mógł skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnemu (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za czas tego urlopu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.
REKLAMA
Izba wyższa zajmie się też ustawą o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Zgodnie z nią, wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach świadczenie będzie wypłacane co miesiąc do końca życia. Będzie to kwota równa przeciętnego uposażenia w danej formacji. Świadczenie będzie też przysługiwało rodzicom poległych, którzy od przejścia na emeryturę dożywotnio otrzymywać będą 50 procent średniego uposażenia w formacji, w której służyło ich dziecko.
- "Dobrze naoliwiona maszyna". Andrzej Kosztowniak o finansach publicznych w Polsce
- "Sytuacja Polski jest stabilna". Minister Rzeczkowska: to dzięki polityce finansowej i fiskalnej rządu
Posłuchaj
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA