Komisja ds. rosyjskich wpływów. Jest pozytywna rekomendacja sejmowej komisji administracji
Po przyjęciu szeregu poprawek sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała w środę przyjęcie projektu ustawy dotyczącego powołania komisji badającej wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022.
2023-03-08, 14:33
Za pozytywnym rozpatrzeniem projektu głosowało 22 posłów, 21 było przeciw, nikt się wstrzymał się od głosu.
Komisja ds. wpływów rosyjskich
Komisja administracji i spraw wewnętrznych ponownie rozpatrywała w środę poselski projekt ustawy o powołaniu komisji, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 - tzw. komisji weryfikacyjnej.
Wcześniej komisja dwukrotnie rekomendowała odrzucenie projektu. Za każdym razem Sejm odrzucał wnioski komisji, ostatnio 13 stycznia br., w efekcie projekt ponownie wrócił do komisji.
W środę podczas prac komisji, Biuro Legislacyjne zgłosiło szereg uwag zarówno natury redakcyjnej, jak i prawnej oraz merytorycznej. W imieniu wnioskodawców poseł PiS Kazimierz Smoliński zgodził się z większością proponowanych zmian redakcyjnych, które zostały następnie uwzględnione.
REKLAMA
Projekt ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 posłowie PiS złożyli w Sejmie na początku grudnia ub.r. Według nich organ ten będzie funkcjonował na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.
Posłuchaj
Zgodnie z projektem komisja miałaby się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
W projekcie wskazano, że komisja ma prowadzić postępowania mające na celu wyjaśnianie przypadków "funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy w latach 2007–2022 pod wpływem rosyjskim, działali na szkodę interesów RP".
Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.
REKLAMA
- Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt dotyczący przerywania ciąży
- Sejm: pierwsze czytanie rządowych projektów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług
***
PAP/IAR/as
REKLAMA