Wicepremier Kowalczyk: rząd wystąpi do UE o klauzulę ochronną dotyczącą granicy z Ukrainą
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że rząd, w związku z napływem ukraińskiego zboża, złoży na forum UE, wniosek o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy Polski z Ukrainą. Henryk Kowalczyk zapowiedział też, że transporty zboża przeznaczonego na eksport, będą miały pierwszeństwo, m.in. w portach.
2023-03-29, 18:24
Wicepremier rozmawiał z rolnikami oraz przedstawicielami firm skupujących, przetwarzających i wywożących zboża. Przekazał, że rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy polsko-ukraińskiej.
Rozporządzenie znoszące ograniczenia w imporcie przewiduje taką klauzulę, gdy są zakłócenia na rynku. - Uznajemy, że takie zakłócenia na rynku są. (...) Będziemy również zachęcać pozostałe kraje europejskie, które są krajami granicznymi z Ukrainą (...) bo tam również tego typu problemy występują - powiedział Henryk Kowalczyk.
Kontrole sprowadzanej żywności
Zapowiedział bardziej restrykcyjne kontrole żywności sprowadzanej z Ukrainy. - Towar będzie wpuszczany dopiero po sprawdzeniu czy nie ma żadnego niebezpieczeństwa - poinformował.
- Będziemy się starali jak najwięcej zboża jak najszybciej wyeksportować z Polski - oświadczył minister rolnictwa i rozwoju wsi. Poinformował, że polski rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o szczególną ochronę granicy Polski z Ukrainą.
REKLAMA
Wicepremier Kowalczyk: będzie możliwość sprzedaży zboża na inne rynki
Jak dodał Henryk Kowalczyk, dzięki działaniom rządu zostanie także otwarta możliwość eksportu zboża jako pomocy humanitarnej czy sprzedaży na nowych rynkach. W działaniach tych ma pomóc polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Henryk Kowalczyk zapowiedział "nadanie priorytetu dla zboża" w logistyce i transporcie, tak jak pierwszeństwo miał węgiel zimą. - Zima się kończy, wobec tego przestawiamy te priorytety i tutaj będzie aktywna praca Polskich Kolei Państwowych i innych transportowców, PKP Cargo, portów, miejsc przeładunkowych - oświadczył szef MRiRW.
- Rezerwa kryzysowa w rolnictwie. Minister Kowalczyk: jest deklaracja KE ws. uruchomienia kolejnej transzy środków
- Premier: zleciłem wprowadzenie przepisów, które będą pozwalały ograniczyć wpływ zboża ukraińskiego do Polski
Henryk Kowalczyk dodał, że w najbliższych dniach odbędą się spotkania ministerialnych urzędników z firmami zajmującymi się eksportem zboża i służbami fitosanitarnymi. Przedmiotem rozmów będą zasady współpracy, aby transport i przeładunek przebiegał jak najsprawniej.
REKLAMA
Posłuchaj
Spotkanie było efektem załamania sytuacji na krajowym rynku wskutek importu około 2,8 miliona ton zbóż z ogarniętej wojną Ukrainy. Nasz wschodni sąsiad to jeden z największych producentów tego gatunku żywności na świecie.
Minister przypomniał, że z budżetu krajowego dla producentów pszenicy i kukurydzy trafi 600 milionów złotych dopłat. Jak dodał, dzięki unijnej rezerwie kryzysowej oraz dopłacie z polskiego budżetu suma zostanie powiększona o dodatkowe 520 milionów złotych.
Ta dopłata uwzględni pozostałe gatunki zbóż i rzepaku. - Razem rekompensaty dla rolników będą wynosiły 1 miliard 120 milionów złotych - poinformował.
ms/IAR
REKLAMA
REKLAMA