13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Znamy plan obchodów

W niedzielę w Warszawie odbędą się obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz 93 inne osoby, w tym wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja w 2010 r. leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

2023-04-16, 06:05

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Znamy plan obchodów
W Warszawie odbędą się dziś obchody 13. rocznicy katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Foto: Kuba Stezycki / Forum

W tym roku rocznica katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. przypadła na drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Z tego względu zdecydowano się na przeniesienie głównych obchodów upamiętniających tę tragedię na niedzielę, 16 kwietnia.

W obchodach weźmie udziałem m.in. premier Mateusz Morawiecki, który o godz. 7.30 złoży kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Ofiary Katastrofy Smoleńskiej. O godz. 8.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a następnie uczestnicy liturgii o godz. 8.41 wezmą udział w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

Następnie - o godz. 9.00 i 9.15 - zostaną złożone wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Później szef rządu złoży kwiaty i znicze przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a o godz. 11.30 zaplanowano złożenie zniczy na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim.

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

O godz. 12.30 premier Mateusz Morawiecki złoży znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej, o 13.20 na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Parafialnym w Grabowie, a o 13.45 - na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Parafialnym w Pyrach.

REKLAMA

W południe zaplanowano modlitwę Anioł Pański przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, zaś o godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. W liturgii weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, szef rządu, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po eucharystii przejdzie Marsz Pamięci - z katedry pod Pałac Prezydencki, gdzie o godz. 21 do zebranych przemówi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przez cały dzień pod Pałacem Prezydenckim będą odbywać się pokazy filmowe i koncerty.

Posłuchaj

Poseł PiS Anita Czerwińska: zachęcam wszystkich Polaków do włączenia się w tegoroczne obchody (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

Harmonogram

  • o godz. 8 msza św. w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (Krakowskie Przedmieście 52/54);

  • o godz. 8.41 Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie;

  • w godz. 10-11.55 blok filmowy przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie;

  • o godz. 12 Anioł Pański przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie;

  • w godz. 12.15-15 blok filmowy, koncerty przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie;

  • o godz. 15 koronka do Miłosierdzia Bożego przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie;

  • godz. 15.15-19 blok filmowy, koncerty przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie;

  • o godz. 19 msza św. w intencji ofiar katastrofy w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, po mszy Marsz Pamięci z katedry pod Pałac Prezydencki;

  • o godz. 21 wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej