"Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie pokój". Mateusz Morawiecki złożył życzenia wiernym kościołów wschodnich

2023-04-16, 18:25

"Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie pokój". Mateusz Morawiecki złożył życzenia wiernym kościołów wschodnich
Premier złożył życzenia z okazji Wielkanocy w obrządkach wschodnich. Foto: Facebook/MorawieckiPL

Premier Mateusz Morawiecki złożył na Facebooku w niedzielę życzenia wiernym kościołów wschodnich. Na grafice z życzeniami napisał: "Błogosławionych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych i radości ze Zmartwychwstania Chrystusa, które zwiastuje światu pokój i Zbawienie".

Mateusz Morawiecki we wpisie na swoim koncie przypomniał, że to dzisiaj prawosławni, grekokatolicy i inni wierni kościołów wschodnich obchodzą Wielkanoc.

Wielkanoc kościołów wschodnich

"W dniu dzisiejszym prawosławni, grekokatolicy i inni wierni kościołów wschodnich obchodzą Wielkanoc. Życzę im, by te Święta były okazją do odnalezienia bliskości z rodziną, bliskimi i każdym, kto potrzebuje naszego wsparcia. By Zmartwychwstanie Pańskie przyniosło spokój i wiarę w lepsze jutro, napełniło nasze serca nadzieją oraz było źródłem siły i radości!" - napisał w życzeniach premier.

"Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie pokój i nadzieję całemu światu. Wesołego Alleluja!" - dodał szef polskiego rządu.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później niż u katolików. Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 roku; przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej