Premier Morawiecki: finanse publiczne są w najlepszym stanie w historii III RP

2023-04-24, 10:44

Premier Morawiecki: finanse publiczne są w najlepszym stanie w historii III RP
Magdalena Rzeczkowska i Mateusz Morawiecki . Foto: Twitter/ Kancelaria Premiera

Szef rządu podczas spotkania z rodzinami w Ząbkach mówił m.in. o pozytywnych dla Polaków zmianach w podatkach. Przypomniał o obniżeniu stawki podatkowej z 18 do 12 proc. oraz o podniesieniu kwoty wolnej od podatku. - W czasach naszych poprzedników polityka społeczna nie istniała - zaznaczył Mateusz Morawiecki. 

- Wprowadziliśmy kilka zmian, które wpłynęły na obniżkę podatków dla Polaków. To np. obniżenie stawki podatkowej z 17 do 12%, niemal dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, co znaczy, że zarobki do 30 tys. zł - zarobki roczne - w ogóle nie mają podatku - powiedział szef rządu.

- Podnieśliśmy również znacząco drugi próg podatkowy, do 120 tys. zł. Poprawiliśmy tym samym zarobki netto - dodał Mateusz Morawiecki.

"Wygraliśmy wojnę z mafiami podatkowymi"

Jak zaznaczył, rząd robi wszystko, "żeby tu w Polsce opłacało się żyć, pracować i kształcić dzieci". - To wydarzyło się, bo wygraliśmy wojnę z mafiami podatkowymi i wreszcie opodatkowaliśmy wielkie międzynarodowe korporacje. Dzięki temu możliwe było np. wprowadzenie dla osób do 26 r.ż. podatku PIT 0 zł - podkreślił.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o podatkach (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem "finanse publiczne Polski są w najlepszym stanie w historii III RP". - Dobrym potwierdzeniem tego jest ostatnie zestawienie stabilności makroekonomicznej, przygotowane na podstawie danych Komisji Europejskiej przez ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego - powiedział premier. 

Podkreślił również, że organizacja OECD przygotowała badanie dotyczące klina podatkowego, czyli łącznego opodatkowania dla różnych kategorii podatników. - Okazało się, że mamy najbardziej korzystny system podatkowy wśród 22 krajów Unii Europejskiej. Nie ma lepszego dowodu na to, że polskie podatki są niskie, że nasz rząd równa się niskie podatki - zaznaczył szef rządu.

bartos

 

Polecane

Wróć do strony głównej