"Między Chinami a Rosją". Rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Dudy w Mongolii

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Mongolii. Jak zwraca uwagę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, spotkanie z mongolskimi władzami jest o tyle ważne, że kraj ten funkcjonuje w jednoczesnym sąsiedztwie Chin i Rosji.

2023-04-24, 12:57

"Między Chinami a Rosją". Rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Dudy w Mongolii
W obecności prezydentów zostaną podpisane umowy międzyrządowe. Strona mongolska poinformowała, że jedna z umów dotyczy relacji międzynarodowych w zakresie transportu drogowego. Ponadto zawarte zostaną porozumienia w obszarze handlu, inwestycji, nauki, archiwów, geologii oraz służby weterynaryjnej.Foto: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął trzydniową, oficjalną wizytę w Mongolii. Jej główne cele to zacieśnienie relacji gospodarczych z tym krajem i rozmowy o globalnym bezpieczeństwie, w tym o konsekwencjach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Między Chinami a Rosją"

Jutro w Ułan Bator polski prezydent spotka się z przedstawicielami władz Mongolii, w tym z prezydentem Uchnaagijnem Chürelsüchem, premierem Luwsannamsrainem Ojun-Erdene oraz przewodniczącym parlamentu (Wielkiego Churału Państwowego) Gombodżawem Zandanszatarem.

- Mongolia, jako państwo położone między Rosją a Chinami, ma swoją perspektywę na politykę tych dwóch państw. Wymiana opinii w tym zakresie będzie miała dla pana prezydenta bardzo istotne znaczenie - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Jak dodał, Andrzej Duda przekaże swym mongolskim rozmówcom polskie argumenty stojące za polityką Warszawy wobec inwazji Rosji na Ukrainę.

REKLAMA

- Mamy nadzieję, że te argumenty zostaną przyjęte, zostaną zrozumiane. Natomiast suwerenne państwo mongolskie będzie samodzielnie podejmować przyszłe decyzje - zaznaczył prezydencki minister.

Do tej pory w głosowaniach rezolucji ONZ potępiających Rosję za jej agresję na Ukrainę, Mongolia wstrzymywała się od głosu.

Posłuchaj
00:53 Więcej na temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Mongolii Karol Darmoros. (IAR).mp3 Więcej na temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Mongolii Karol Darmoros. (IAR)
Polsko-mongolskie forum gospodarcze

Wizyta pary prezydenckiej w Ułan Bator ma być też sygnałem do wzmocnienia polsko-mongolskich relacji gospodarczych. Prezydenci Andrzej Duda i Uchnaagijn Chürelsüch otworzą jutro forum gospodarcze z udziałem kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców, a w delegacji głowie państwa towarzyszą między innymi przedstawiciele ministerstwa klimatu i środowiska oraz kluczowych spółek Skarbu Państwa.

- Będziemy chcieli naszych mongolskich partnerów przekonać do tego, aby ta współpraca nie tylko w zakresie surowców, ale także metod i technologii ich wydobywania - w oparciu o polskie doświadczenia - pogłębiała się. Drugim ważnym sektorem będzie sektor żywnościowy, Polska jako duży eksporter żywności ma tutaj bogatą ofertę - wyjaśnił Marcin Przydacz.

REKLAMA

Nasz kraj jest drugim największym eksporterem do Mongolii z państw UE, a w ujęciu globalnym - zajęliśmy w 2021 roku siódme miejsce.

W obecności prezydentów zostaną podpisane umowy międzyrządowe. Strona mongolska poinformowała, że jedna z umów dotyczy relacji międzynarodowych w zakresie transportu drogowego. Ponadto zawarte zostaną porozumienia w obszarze handlu, inwestycji, nauki, archiwów, geologii oraz służby weterynaryjnej.

Rośnie współpraca handlowa z Mongolią

Jak podaje rządowy portal trade.gov.pl, w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku polski eksport osiągnął wartość 37,8 mln dolarów, tym samym wzrósł o 51 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W 2021 roku polski eksport do Mongolii wyniósł 83,4 mln dolarów, a import z Mongolii do Polski 1 mln dolarów.

Polski eksport wzrósł niemal dwukrotnie w ciągu dekady. Nasz kraj sprzedaje do Mongolii główne produkty rolno-spożywcze, ekspansję biznesową mogą realizować również polskie firmy z sektora budowlanego.

REKLAMA

Otwarcie polskiej ambasady w Ułan Bator

Także we wtorek prezydent Andrzej Duda oficjalnie otworzy Ambasadę RP w Ułan Bator. Polska placówka w stolicy Mongolii funkcjonowała w latach 1960 - 1995. Została przywrócona w 2000 roku i ponownie zamknięta 9 lat później. W latach 2015-2021 w Mongolii akredytowany był ambasador wizytujący z Warszawy. Dwa lata temu wraz z przyjazdem do Ułan Bator ambasadora Krzysztofa Bojko przywrócono stałą obecność dyplomatyczną Polski w Mongolii.

Okazją do szerszego zarysowania punktu widzenia Warszawy na kwestie międzynarodowe będzie wizyta pary prezydenckiej na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim, gdzie w środę Andrzej Duda otrzyma doktorat honoris causa w dziedzinie prawa. Na zakończenie wizyty w Ułan Bator prezydent wraz z małżonką spotkają się z absolwentami polskich uczelni, przewidziano ponadto uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych obywatelom Mongolii.

Czytaj także:

IAR/mc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej