Rosyjski propagandysta groził polskiemu ambasadorowi. Jest komentarz dyplomaty. "Reakcja była natychmiastowa"

2023-05-01, 20:40

Rosyjski propagandysta groził polskiemu ambasadorowi. Jest komentarz dyplomaty. "Reakcja była natychmiastowa"
MSZ reaguje na haniebne słowa Rzecznika Praw Dziecka w Rosji. Astachow chce odwetu na polskim ambasadorze w Rosji. Foto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ambasador w Rosji Krzysztof Krajewski w rozmowie z Polskim Radiem nazwał "chuligańskim wybrykiem" wypowiedź rosyjskiego komentatora, który nawoływał do aktu przemocy wobec polskiego dyplomaty.

Były kremlowski rzecznik praw dziecka Paweł Astachow stwierdził w propagandowej telewizji, że za ubiegłoroczną napaść w Polsce na rosyjskiego ambasadora, powinien nastąpić odwet na ambasadorze Polski w Rosji. Paweł Astachow oświadczył, że "zabijanie ambasadorów mieści się w ramach prawa międzynarodowego".

Krzysztof Krajewski, którego dotyczyła ta wypowiedź, podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że na słowa Rosjanina natychmiast zareagowało polskie MSZ.

- Nie ma zwyczaju komentowanie chuligańskich wybryków osób, które nie znają realiów rzeczywistości, a kierują się negatywnymi emocjami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rząd Rzeczypospolitej zareagowały natychmiast i jak wiadomo, potępiły wypowiedź wprost groziły mojemu bezpieczeństwu i mojemu życiu - mówi ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.

Posłuchaj

Rosja: ambasador RP o incydencie w propagandowej telewizji (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Reakcja na MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP potępia wypowiedź Pawła Astachowa wskazującą, że dopuszczalne jest zabójstwo Ambasadora RP. Resort wzywa Rosję do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim dyplomatom - przekazał Polskiemu Radiu rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

"MSZ potępia wypowiedź Pawła Astachowa w programie Władimira Sołowjowa, nawołującą wprost do odwetu na polskim ambasadorze, za ubiegłoroczną napaść na ambasadora Andriejewa w Polsce. Domagamy się, aby Rosja zgodnie ze swoimi oświadczeniami szanowała Konwencję Wiedeńską i zapewniła zgodnie z nią bezpieczeństwo polskim dyplomatom" - zaznaczył Łukasz Jasina.

Czytaj też:

Posłuchaj. Rozmowa z Łukaszem Jasiną, rzecznikiem MSZ

IAR/mn

Polecane

Wróć do strony głównej