Kolejny portal powiela propagandę Kremla. Żaryn wskazuje na inspirację rosyjskich służb

Zaangażowany w szerzenie rosyjskiej propagandy i koordynowany przez służby Rosji "portal internetowy" NDP kontynuuje propagowanie leżących w interesie Kremla kłamstw i insynuacji wymierzonych m.in. w Polskę - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

2023-05-23, 13:18

Kolejny portal powiela propagandę Kremla. Żaryn wskazuje na inspirację rosyjskich służb
Stanisław Żaryn wskazał kolejną dezinformującą stronę. Foto: Oleg Kliucharev/ Shutterstock/ Twitter.com/StZaryn

Sekretarz stanu w kancelarii premiera we wtorkowym InfoAlercie na Twitterze odniósł się do portalu "Niezależny Dziennik Polityczny", który według niego jest koordynowany przez służby Rosji.

"Analizowany tekst jest jednym z wielu, które wspierają fałszywą rosyjską narrację, zgodnie z którą pomoc RP na rzecz Ukrainy odbywa się kosztem polskiej państwowości" - podkreślił Stanisław Żaryn.

"Rzekoma »polska dziennikarka« broni swej zakłamanej tezy, twierdząc, że napływ uchodźców z Ukrainy (których nazywa »tykającą bombą«) i szkolenie żołnierzy SZ UA (jej zdaniem - faszystów) na terytorium RP to źródło zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa polskiego" - przekazał.

Propoaganda o "imperialnych ambicjach" rządu

Zwrócił uwagę też, że autorka "insynuuje, że Rząd RP jest posłusznym wykonawcą planów USA wobec Ukrainy, a przy okazji chce ugrać swoje, w tym zająć Zachodnią Ukrainę, aby »imperialne ambicje polskich władz« zostały spełnione".

REKLAMA

"Propagowane przez rosyjskie służby fałszywe tezy mają służyć stymulowaniu w Polsce nastrojów antyukraińskich i antyamerykańskich, realizując tym samym założenia informacyjnej walki Kremla przeciwko Polsce, Ukrainie i Zachodowi" - dodał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

NASK ostrzega przed dezinformacją i apeluje o czujność

Na problem dezinformacji w sieci zwraca także uwagę Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB). Dezinformacja rozpowszechniana w internecie może być częścią działań służących destabilizacji, szerzeniu paniki i podsycaniu podziałów społecznych. Do dezinformacji używane są m.in. wpisy w mediach społecznościowych, filmy i zdjęcia, które bardzo trudno jest zweryfikować a sprawiają wrażenie prawdziwych.

W ramach wspierania internautów w weryfikowaniu informacji uruchomił profile na Facebooku #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze @WeryfikacjaNASK. Doświadczeni eksperci weryfikują zgłoszone informacje, wskazują potencjalne przejawy działań dezinformacyjnych i dementują nieprawdziwe informacje.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Janusz Cieszyński: chronimy polski system wyborczy przed atakami hakerów:

PAP, IAR, GOV.PL/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej