Ukraińska kontrofensywa. "Śmiertelne straty wroga osiem razy większe niż nasze"

2023-06-26, 09:00

Ukraińska kontrofensywa. "Śmiertelne straty wroga osiem razy większe niż nasze"
Ukraińska kontrofensywa. Jak wygląda sytuacja? "Śmiertelne straty wroga były osiem razy większe niż nasze". Foto: PAP/AA/ABACA

- Rosyjskie wojska okupacyjne stawiają silny opór, ale ponoszą jednocześnie duże straty w ludziach, uzbrojeniu i sprzęcie - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"Od początku kontrofensywy odbiliśmy z rąk Rosjan 130 km kwadratowych terytorium na południu naszego kraju" - przekazała Hanna Malar. "W walkach w ostatnim tygodniu śmiertelne straty wroga były osiem razy większe niż nasze" - dodała.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

"Na wschodzie Ukrainy trwają ciężkie walki wokół Łymania, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki - w ostatnim tygodniu doszło tam do 250 starć. Wróg próbował wyprzeć nas z zajmowanych pozycji, ale mu się to nie udało" - przekazała wiceminister. Dodała, że w porównaniu z jeszcze poprzednim tygodniem wzrosła liczba rosyjskich ostrzałów - przez ostatnie siedem dni na wschodzie kraju odnotowano blisko 6,5 tys. takich ataków.

Wojna na Ukrainie. Kontrnatarcia w rejonie Orichowa-Wasyliwki, Bachmutu, Bohdaniwki

"Pod koniec ubiegłego tygodnia nasze wojska rozpoczęły kontrnatarcia w rejonie Orichowa-Wasyliwki, Bachmutu, Bohdaniwki, Jahidnego, Kliszczyjiwki i Kurdiumiwki, posuwając się 1-2 km w każdym z tych kierunków" - podkreśliła Malar.

"Na południu Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują natarcia w kierunku Melitopola i Berdiańska. W tym tygodniu wyzwolono tam 17 km kwadratowych, a od początku kontrofensywy na południu odbito 130 km kwadratowych terytorium" - poinformowała wiceminister.

"W minionym tygodniu wojska ukraińskie przeprowadziły 110 uderzeń w miejsca zgrupowania sił rosyjskich, zniszczyły 17 rakietowych systemów przeciwlotniczych wroga i 11 punktów dowodzenia, co znacząco ograniczyło zdolności agresora do prowadzenia operacji lotniczych" - wyliczyła Malar.

Jak uzupełniła, ukraińscy żołnierze zniszczyli też w tym czasie setki jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym czołgi i systemy artyleryjskie, dwa śmigłowce szturmowe Ka-52 i jeden Mi-24, a także 48 dronów Shahed 131/136.

Czytaj także:

Zobacz: Radosław Fogiel w Programie 1 Polskiego Radia:

PAP/IAR/pb

Polecane

Wróć do strony głównej