Zamrożenie cen prądu. Będą wyższe limity
Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 r. Zakłada ona zwiększenie limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżenie ceny maksymalnej prądu m.in. dla firm.
2023-07-14, 08:22
- Sejm zgodził się na zwiększenie limitów, do których obowiązują zamrożone ceny prądu
- Ustawa przewiduje, że brak wzrost cen za energię elektryczną będzie obowiązywał do 3000 kWh dla gospodarstw domowych, 3600 kWh dla osób z niepełnosprawnością oraz 4000 kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny
- To oznacza, że limity wzrosną o 1 MWh
Sejm uchwalił nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, przeciw było pięciu posłów, wstrzymało się od głosu 10 posłów. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Nowela zwiększa limity zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniża cenę maksymalną energii m.in. dla samorządów i przedsiębiorców.
Dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników - z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.
Posłuchaj
Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej - jeszcze przed wejściem w życie proponowanej ustawy - przekroczył dotychczasowy limit.
REKLAMA
Ponadto, od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.
Powyższe rozwiązanie będzie przeznaczone dla:
- samorządów
- małych i średnich przedsiębiorstw
- wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi)
Ustawa przewiduje, że podmioty, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem, zapłacą składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r.
Wyjaśniono, że nadmiarowe dochody to takie, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat. Nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc., a środki od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.
- Będą wyższe limity zużycia prądu z zamrożoną ceną dla gospodarstw domowych
- Nowe limity na zużycie prądu ochronią rodziny i małe firmy przed wzrostem cen
IAR/PAP/pb
REKLAMA