"Społeczeństwo Obywatelskie reaktywacja". Ochrona zabytków w Polsce

2023-07-16, 09:25

"Społeczeństwo Obywatelskie reaktywacja". Ochrona zabytków w Polsce
Widok na starówkę w Toruniu . Foto: shutterstock.com / Curioso.Photography

W ostatnich latach niemal trzykrotnie wzrosły nakłady na ochronę zabytków. Budżet najbardziej popularnego grantowego programu Ochrona zabytków na przestrzeni lat 2016-22 zwiększył się o prawie 150 proc. O znaczeniu troski o dziedzictwo kulturalne Polski mówili w Polskim Radiu 24 dr Michał Laszczkowski, szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i Ks. dr Paweł Bijak, Archidiecezjalny Konserwator Zabytków.

W poniedziałek 3 lipca 2023 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miała miejsce dwudniowa konferencja podsumowująca ostatnie 20 lat działalności na rzecz ochrony i odbudowy zabytków w Polsce, której współorganizatorami są Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków oraz Departament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak 20 lat działania ustawy przyczyniło się do zintegrowania działań rewitalizacyjnych i konserwatorskich w Polsce?

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim uczestniczyli w piątek 14 lipca w Warszawie w konferencji prasowej, na której ogłosili wyniki naboru wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jak zaznaczył premier, jest to program bez precedensu, "wysiłek na miarę odbudowy starówek kilku miast razem". W pierwszym etapie na blisko 5 tys. projektów przeznaczonych zostanie ponad 2,5 mld zł.

Posłuchaj

Dr Michał Laszczkowski i ks. dr Paweł Bijak (Polskie Radio 24 / Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja) 22:58
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Społeczeńśtwo obywatelskie: reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Goście: dr Michał Laszczkowski, szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i Ks. dr Paweł Bijak, Archidiecezjalny Konserwator Zabytków

Data emisji: 16.07.2023

Godzina emisji: 7.06

Polecane

Wróć do strony głównej