Anna Kisielnicka-Kossak, kontynuatorka tradycji narodowych

160 lat temu, 24 lipca 1863 roku, przyszła na świat Anna Kisielnicka-Kossak, członkini znanego rodu szlacheckiego i matka pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej.

2023-07-24, 05:33

Anna Kisielnicka-Kossak, kontynuatorka tradycji narodowych
Anna Kisielnicka-Kossak, na obrazie Wojciecha Kossaka. Foto: Wikimedia Commons/dp

Urodziła się w Korzenistem - niewielkiej wsi między Łomżą i Kolnem, tam też znajdowała się rodzinna posiadłość Kisielnickich. To właśnie tam Anna poślubiła Tadeusza Kossaka, będącego wtedy oficerem Armii Imperium Rosyjskiego. Ten polski działacz społeczny wraz z żoną wydzierżawili majątek na Śląsku Cieszyńskim, majątek, w którym gościli słynnych i znanych Polski dwudziestolecia międzywojennego. Jeszcze od Kresów Wschodnich, gdzie na świat przychodzą ich dzieci, tradycje polskie były najważniejszą wykładnią życia rodziny. Stąd nie dziwi tak znaczące uwarunkowanie działalności córki, pisarki i działaczki Zofii Kossak-Szczuckiej.

Słynna córka, oprócz pisania patriotycznych powieści i opowiadań, zasłynęła jako jedna ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, współorganizując podczas okupacji niemieckiej Radę Pomocy Żydom Żegota, ale też Front Odrodzenia Polski, tajną organizację katolicką. Kossakowie byli artystycznie "uwarunkowaną" rodziną - przecież wśród jej członków był znany malarz Wojciech Kossak, pisarka Magdalena Samozwaniec, niezwykle znana i popularna poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy kolejny malarz Jerzy Kossak. Nestorem rodu był inny malarz i rysownik Juliusz Kossak. Rodzina jako całość zawsze akcentowała swoje polskie i narodowe korzenie. Nie inaczej było w rodzinnym domu Anny Kisielnickiej-Kossak.

To przecież w jej posiadłości w Górkach Wielkich, między Skoczowem i Ustroniem, gdzie rodzina Kossaków hodowała konie i sprowadzane ze Szwajcarii krowy, bywali z ulubionym pobytem letniskowym tak znani w dwudziestoleciu międzywojennym luminarze kulturalnego życia Polski, a byli to choćby pisarz i eseista Jan Parandowski, pisarka Maria Dąbrowska, poeta i fraszkopisarz Jan Sztaudynger, pisarz i dziennikarz Melchior Wańkowicz czy Jadwiga Witkiewiczowa wraz z mężem, słynnym pisarzem i malarzem Stanisławem Ignacym Witkiewiczem-Witkacym. Dość powiedzieć, że całej tej plejadzie znanych i artystycznie zaznaczonych postaci dopełniali pozostali członkowie rodziny - Wojciech Kossak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Magdalena Samozwaniec.

Anna Kisielnicka-Kossak umarła w październiku 1944 roku w Warszawie. Na cmentarzu w Górkach Wielkich umieszczono pamiątkową tablicę poświęconą nestorce rodu. Tam też znajduje się Muzeum poświęcone głównie jej córce Zofii. Wśród eksponatów znajdują się zapisy dokumentujące starannie wprowadzone w życie rodziny akcenty patriotyczne.

REKLAMA

PP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej