Tragiczne w skutkach pożary i powodzie w Europie. Cypr i Słowenia uruchomiły unijny mechanizm ochrony ludności

2023-08-07, 13:48

Tragiczne w skutkach pożary i powodzie w Europie. Cypr i Słowenia uruchomiły unijny mechanizm ochrony ludności
Powodzie w Słowenii i pożary na Cyprze. Unia Europejska oferuje pomoc. Foto: AA/ABACA

- Słowenia i Cypr uruchomiły unijny mechanizm ochrony ludności w związku z powodziami i pożarami, które nawiedziły te kraje. Jak poinformowała Komisja Europejska, UE jest gotowa zmobilizować dalszą pomoc dla obu krajów.

W odpowiedzi na prośbę Słowenii o pomoc w usuwaniu skutków powodzi, Francja wysyła jednostki inżynieryjne wyposażone w koparki, a Niemcy - dwa mosty prefabrykowane, dwie koparki i odpowiedni personel.

Unijny program mapowania satelitarnego programu Copernicus do tej pory stworzył kilka map dotkniętych klęską obszarów, a oficer łącznikowy z Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE jest już na miejscu.

Pożary na Cyprze i powodzie w Słowenii

Według władz Słowenii obecna sytuacja powodziowa jest najgorsza w kraju w jego najnowszej historii. Tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy, ratując się przed powodziami; trudne warunki pogodowe utrzymują się cały czas, a rzeki wylewają w całym kraju.

W odpowiedzi na prośbę władz Cypru o pomoc w walce z pożarami, UE wysłała z Grecji dwa samoloty przeciwpożarowe Canadair z unijnej puli ochrony ludności.

 - W następstwie niszczycielski:ch powodzi w Słowenii i nieustannych pożarów na Cyprze, UE pracuje przez całą dobę, aby skierować pomoc (...). Dziękuję Niemcom i Francji za ich szybką reakcję i wzywam całą europejską społeczność obrony cywilnej do zareagowania na tę przytłaczającą katastrofę, która dotknęła te kraje. Jesteśmy również gotowi do uruchomienia pełnego zakresu unijnych narzędzi odbudowy i wsparcia. Pragnę również podziękować Grecji za natychmiastową pomoc w związku z pożarami lasów na Cyprze. To solidarność UE w najlepszym wydaniu - powiedział unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

Wróć do strony głównej