Fala upałów. To będzie najcieplejszy dzień w roku? IMGW ostrzega

2023-08-15, 10:12

Fala upałów. To będzie najcieplejszy dzień w roku? IMGW ostrzega
zdjęcie ilustracyjne.Foto: iwciagr/Shuttertsock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami na przeważającym obszarze Polski. - We wtorek temperatura w centralnej i wschodniej części kraju może sięgnąć nawet 35 stopni - zapowiedział synoptyk Michał Folwarski.

We wtorek będzie upalnie w większości regionów Polski. - Poza wybrzeżem, bo tutaj w okolicach 26-27 stopni. Natomiast najcieplej będzie w centralnej i wschodniej części kraju - do 34, lokalnie nawet do 35 stopni - ostrzegł.

Z kolei jak ocenił rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, wiele wskazuje na to, że to właśnie wtorek może być najcieplejszym dniem w całym roku.

Prognoza pogody

Poza północną częścią kraju i zachodem wszędzie będzie dużo słońca i bez opadów. Na północnym-zachodzie będzie więcej chmur, a także przelotne opady. Możliwe także burze, podczas których opady możliwe lokalnie do 10-15 mm i porywy wiatru do 65 km/h. Wiatr słaby i umiarkowany; na Przedgórzu Sudeckim chwilami także porywisty, południowy i południowo-wschodni.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski dodał, że z wtorku na środę czeka nas kolejna tropikalna noc. - Temperatura minimalna wyniesie do 21-22 st. C w centrum - przekazał synoptyk. Zwrotnikowe powietrze znad północnej Afryki może pozostać w Polsce do końca tygodnia.

Czytaj także:

Jak się chronić przed upałami?

Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 27 stopni, każdy z nas powinien się chronić przed słońcem i odwodnieniem. Upały zagrażają szczególnie seniorom oraz dzieciom i to właśnie oni są najbardziej narażeni na odwodnienie.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Jak osoby starsze powinny funkcjonować w upalne dni? - Przede wszystkim unikać spacerów w godzinach największego nasłonecznienia, a więc mniej więcej od godziny 11 do godziny 15, kiedy temperatury w ciągu dnia są najwyższe - radzi prof. Tomasz Targowski, geriatra. - Trzeba pamiętać również o tym, żeby nosić nakrycie głowy, dbać o odpowiednie nawodnienie i zakładać przewiewne rzeczy - dodał.

Posłuchaj

Lekarze ostrzegają przed skutkami upałów (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

- W przypadku dzieci ich adaptacja drogą zachowań jest ograniczona, ponieważ dziecko samo nie chodzi albo samo się nie ubiera i tak naprawdę od rodziców zależy, jak będzie adaptować do temperatury - zaznaczył z kolei pediatra dr Ernest Kuchar. - Utrata ciepła jest procesem fizycznym. Jeżeli ubierzemy dziecko grubo, włożymy mu czapeczkę, przykrywamy kocykiem, to dziecko nie ma możliwości obniżenia temperatury przez utratę ciepła, bo te ubranie plus kocyk sprawia, że to ciepło nie ma jak się ulotnić - wskazał.

Czytaj także:

ng/IAR/PR24/Jedynka/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej