Memoriał Wagnera: Polska - Francja. Biało-Czerwoni wrócili do gry, jest pierwsza wygrana w turnieju

2023-08-19, 19:40

Memoriał Wagnera: Polska - Francja. Biało-Czerwoni wrócili do gry, jest pierwsza wygrana w turnieju
Polscy siatkarze pokonali Francję w meczu 20. Memoriału Wagnera . Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Polscy siatkarze wygrali z Francją 3:1 w swoim drugim meczu podczas 20. edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, która odbywa się w Krakowie. Dla Biało-Czerwonych to pierwsze zwycięstwo w turnieju.

  • Tegoroczna edycja Memoriału Wagnera ma doskonałą obsadę. W Krakowie rywalizują Polacy, Francuzi, Słoweńcy i Włosi
  • Zarówno Biało-Czerwoni, jak i "Les Bleus" przegrali swoje pierwsze spotkania
  • W sobotę to Polacy okazali się lepsi, choć musieli odrabiać straty po pierwszym secie

20. edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera rozpoczęła się w piątek. Pierwszego dnia turnieju w Krakowie zarówno Polacy, jak i Francuzi zaliczyli falstart.

Podopieczni Nikoli Grbicia dość gładko przegrali 0:3 ze Słowenią. Także "Les Bleus" nie ugrali nawet seta w meczu z Włochami. Dla obu ekip sobotni mecz był więc szansą na poprawę nastrojów.

Na mecz z mistrzami olimpijskimi trener Nikola Grbić wystawił wyjściowy skład, w którym znalazło się m.in. miejsca dla Bartosza Kurka, Wilfredo Leona, środkowego Mateusza Poręby i libero Jakuba Popiwczaka.

Tylko jeden set przegrany

Biało-Czerwoni zaczęli mocno zmobilizowani i objęli prowadzenie 3:0 i praktycznie przez cały czas kontrolowali przebieg gry. Przy stanie 24:21 wydawało się, że nic nie odbierze im wygranej. Tymczasem nie wykorzystali trzech setboli i to Francuzi przejęli inicjatywę. Polacy mieli coraz większe problemy z przyjęciem i po asie serwisowym Kevina Tillie rywale wygrali tę partię do 27.

Drugi set również rozpoczął się od skutecznej gry Biało-Czerwonych i prowadzenia 6:1 i 12:6. Tym razem Polacy ani na moment nie stracili kontroli nad grą i pozwolili przeciwnikom na zdobycie tylko 16 punktów. 15 tysięcy kibiców zgromadzonych w krakowskiej Tauron Arenie mogło się cieszyć z pierwszego wygranego seta na tym turnieju.

Polska lepsza od Francji

W trzeciej partii trener Grbić wprowadził za Kurka Aleksandra Śliwkę i Polacy grali trójką przyjmujących, bez nominalnego atakującego. Nie wpłynęło to negatywnie na postawę Biało-Czerwonych, którzy od początku zbudowali kilkupunktową przewagę i choć w końcówce Francuzi odrobili nieco strat, bez większych problemów wygrali tę partię za drugim setbolem.

W kolejnym secie była już walka "punkt za punkt". Przy stanie 10:10 Polacy wygrali cztery kolejne akcje. Tej przewagi już nie roztrwonili.

W niedzielę mecz z Włochami

W pierwszym sobotnim meczu nie zabrakło emocji. Ostatecznie Słoweńcy pokonali Włochów 3:2, a wyjątkowo zacięty był piąty set. Tie-break zakończył się wynikiem... 25:23 dla drużyny z Bałkanów!

20. edycja imprezy upamiętniającej najwybitniejszego polskiego trenera zgromadziła doskonałą obsadę. Oprócz podopiecznych Nikoli Grbicia, którzy w lipcu wygrali turniej finałowy Ligi Narodów, w Krakowie rywalizują bowiem mistrzowie świata i Europy Włosi, mistrzowie olimpijscy Francuzi oraz wicemistrzowie Europy Słoweńcy.

W niedzielę Słoweńcy zmierzą się z Francuzami (godz. 14), a Polacy z Włochami (17).

Polska – Francja 3:1 (27:29, 25:16, 25:21, 25:20).

Polska: Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Norbert Huber, Wilfredo Leon, Mateusz Poręba, Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Kochanowski, Bartosz Bednorz, Grzegorz Łomacz, Bartłomiej Bołądź, Aleksander Śliwka, Karol Kłos.

Francja: Antoine Brizard, Barthelemy Chinenyeze, Jean Patry, Kevin Tillie, Nicolas Le Goff, Yacine Louati, Jenia Grebennikov (libero) oraz Timothee Carle, Quentin Jouffroy, Trevor Clevenot.

Terminarz spotkań polskich siatkarzy:

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, 18-20 sierpnia:

Kraków:

18 sierpnia: Polska - Słowenia 0:3 (21:25, 18:25, 21:25)
19 sierpnia: Polska - Francja 3:1 (27:29, 25:16, 25:21, 25:20)
20 sierpnia: Polska - Włochy

Czytaj także:

/empe

Polecane

Wróć do strony głównej