"Ogień zniszczył tutaj wszystko". Prezydent Joe Biden przyleciał na Hawaje

2023-08-22, 05:48

"Ogień zniszczył tutaj wszystko". Prezydent Joe Biden przyleciał na Hawaje
Joe Biden przyleciał na Hawaje. Foto: Kyodo Photo via Newscom Dostawca: PAP/Newscom

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyleciał na Hawaje. Odwiedzi tam tereny poszkodowane przez największe od lat pożary w tym stanie.

Joe Biden ma spotkać się na wyspie Maui, najbardziej poszkodowanej przez pożary, ze strażakami, ratownikami oraz z ofiarami kataklizmu. Wraz z amerykańską Pierwszą Damą prezydent ma osobiście odwiedzić miasto Lahaina, które w pożarach ucierpiało najbardziej.

Pożary, jakie wybuchły dwa tygodnie temu były największą katastrofą naturalną na Hawajach od dziesiątek lat. "Ogień zniszczył tutaj wszystko. Ja od 30 lat jestem strażakiem i byłem już w wielu miejscach, ale czegoś takiego nie widziałem. A do tego jeszcze tutaj mieszkało bardzo wielu ludzi“ - mówi Todd, dowódca jednej z ekip strażacko-ratowniczych na wyspie Maui.

Wielu wciąż jest poszukiwanych

W pożarach zginęło co najmniej 114 osób, ale liczba ofiar może być większa, bo ratownicy wciąż przeszukują pogorzelska. Lokalne władze szacują, że ogień zniszczył ponad dwa tysiące domów na wyspie Maui. Najwięcej w mieście Lahaina.

W ostatnich dniach Joe Biden zatwierdził kolejną federalną pomoc dla poszkodowanych. Równocześnie, prezydent jest ostro krytykowany przez republikanów za milczenie w sprawie pożarów przez pierwszych pięć dni od wybuchu ognia.

Posłuchaj

USA - Joe Biden przyleciał na Hawaje (Wojciech Cegielski/IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Przyczyna wybuchu ogromnych pożarów na Hawajach nie jest jeszcze znana.

iar/Wojciech Cegielski/as

Polecane

Wróć do strony głównej